Święta nie bardzo typowe

Cykliczność nas dopada o tej porze roku. Playlisty radiowe przypomniały mi, że ten tekst, który pisałem dwa lata temu, można by było spokojnie wydrukować po raz kolejny. Mogę też dziś (i zamierzam) wrócić do playlisty, którą układam na Spotify od jakiegoś czasu – właśnie pod hasłem Święta nie bardzo typowe, które nawet trochę zyskało na aktualności. I dorzucić parę wskazań nietypowych świątecznych utworów, które pojawiły się w ciągu ostatnich miesięcy. No i oczywiście LISTA PREMIER TYGODNIA też tu będzie, ale na samym dole. 

Powyższy song należałoby chyba zadedykować tym, którzy pojechali pilnować Częstochowy, żeby jej nie wykradli. Nikt nie wykradnie i nikt nie zamieni obrazu Czarnej Madonny, który nieźle się jak widać sprawdza jako inspiracja w roku protestów Black Lives Matter. A przy okazji utwór Johanny Warren to przecież piosenka urodzinowa. 

Honoru Polski w tej dziedzinie bronią w tym roku Nagrobki – razem z Mikołajem, ale Trzaską. Była najlepsza piosenka na początek zarazy, jest najlepsza na podsumowanie roku, czyli Ostatnie święta

Było też ostatnio parę ciekawych instrumentalnych podejść do nietypowej muzyki świątecznej. Na playliście znajdziecie choćby fragment najnowszej epki Balam Acab, całkiem stylowej. Oraz bożonarodzeniowego Gonzalesa. Mój ulubiony Pye Corner Audio nie trafił na Spotify, stąd wklejam link do Bandcampa poniżej.    

Z długiej listy piosenek (była w tym roku świąteczna Carly Rae Jepsen, Finneas, była Julien Baker i wielu innych) wybieram romantyczną balladę w duchu LGBT duetu Tegan and Sara. Hej, taki też był ten rok. Hej, wszyscy mają swoje piosenki. Ale są wśród nich takie, że ho ho.    

Tyle pojedynczych typów – na końcu poniższej listy jeszcze 12 tegorocznych propozycji choinkowych utworów. A jeszcze niżej całkiem obszerna jak na świąteczne okoliczności i publikowana awansem lista premier płytowych tygodnia. Miłego odsłuchu. I wszystkiego dobrego. Dziękuję za to, że zaglądaliście na Polifonię przez cały rok. I tradycyjnie już życzę Wam tyle środków, żeby mieć dostęp do wszystkiego, co w muzyce najciekawsze, a przy tym tyle czasu, by zdążyć tę nową muzykę poznać. A w tym nietypowym roku – także dość zdrowia, by czerpać z tego poznawania przyjemność.  

PREMIERY PŁYTOWE TYGODNIA

20.12 Goddie Undex, BAS EP
20.12 Student Of Cain Student Of Cain, The Students Of Cain
21.12 COH Music vo, Hallow Ground
21.12 Cranc All Angels, reed.
21.12 Frank Zappa A Very Zappa Birthday, EP
21.12 Jerz Igor Wyspa, Music Matters 
21.12 Mateusz Pospieszalski Tam i sam, Polski Rap
21.12 Piotr Dąbrowski/Jacek Buhl/Radosław Dziubek Spada liść, niby nic (Tribute to Toshi Tsuchitori), Muzyka z Mózgu
21.12 Swoyd Garden Twine Bread & Old Spells, Midlife
22.12 Ariel Kalma Antivirus Music
22.12 Chillwagon „2”, Chillwagon
22.12 Hastings Of Malawi Axial Incidents (The X​-​Mas Album), Sub Rosa
22.12 Oyiwane Music from Saharan WhatsApp 11, Sahel Sounds EP
22.12 Steez83 Lost Tapes 001, 2020 Rec
23.12 Babymetal 10 Babymetal Years, Toysfactory
23.12 CallMeCarson Just The Hits
23.12 Max Marchini Hymns from the Harbour, Dark Companion
23.12 Piksele Martwe Czarprysł
23.12 SqrtSigil Struktury rezonansowe
23.12 九连真人 (Jiu Lian Zhen Ren) 阿民 (Ah-Min)
24.12 Batushka Черная Литургия (Black Liturgy), Witching Hour
25.12 Grupa Kormorany Tam, gdzie bystry potok płynie, Shovel Head
25.12 Playboi Carti Whole Lotta Red, Interscope

Zwykle piszę tu coś kursywą, ale tym razem nie miałem nic do dodania, więc dorzucę bonusowy utwór na te domowe święta w fazie, powiedzmy, nieco już bardziej zaawansowanej.