Czego słuchać podczas #zostanwdomu

Tak jak kreatywni studenci z odwołanych juwenaliów zrobili koronalia, tak właśnie reszta uziemionych – czy raczej udomowionych – obywateli z konieczności spędzania czasu w domu robi święto, oznaczając wszelkie odświętne czynności hasztagiem #zostanwdomu. Nie pierwszy raz robimy akcję z braku akcji. I bardzo słusznie. Oto czym można sobie zastąpić poszczególne wyjścia – od pracy, przez klub i kino, po kościół. 10 propozycji wybranych spośród premier z ostatnich dni.  

Zamiast wyjścia do pracy, proponuję album jednoosobowego projektu Bałtyk, stosownie zatytułowany I’ll Try Not To Wake You. O Bałtyku – czyli Michale Rutkowskim – trochę już pisałem w zeszłym roku, dość entuzjastycznie. I rozwój tego wokalisty i autora od intymnych piosenek (Będę się starał cię nie obudzić to tytuł mający potwierdzenie w stylistyce tej muzyki) na razie potwierdza, że te nadzieje nie były płonne.

Wyjście do kościoła zastąpić sobie można albumem Pentral Jacaszka (Gusstaff/Don’t Sit On My Vinyl). Ukazały się właśnie – w różnych formatach – reedycje tej niezwykłej płyty, która eksplorowała akustykę zabytkowych trójmiejskich świątyń (bazyliki katedralnej w Oliwie, kościoła św. Mikołaja, Bazyliki Mariackiej). To nie tyle muzyka kościelna, co muzyka skupienia, doświadczenie dźwiękowe związane z architekturą i naturalnymi pogłosami, które przeprowadził niegdyś autor muzyki do obu części Sali samobójców. Ta druga w kinach – chciałoby się przypomnieć. Ale przecież kina zamknięte.

Wyjście do kina (połączone jeszcze z lekcją francuskiego – czyli kino europejskie) można sobie z powodzeniem zastąpić przesłuchaniem albumu Ludi Chassola (Tricatel) – filmu muzycznego, jak to określa francuski twórca, tym razem inspirujący się Grą szklanych paciorków Hermana Hessego. Sam album to jeden z najlepszych, jakie się ukazały w ostatnich tygodniach – pełen świeżości zestaw miniatur zawieszonych gdzieś między popem a jazzem. Trochę jak w pierwszych latach działań Soft Machine, a trochę jak dziś na scenie kalifornijskiej z okolic Thundercata. Niezwykłe!

Jeśli ktoś poszukuje kina dźwiękowego innego typu, powinien zwrócić uwagę na krótki, wydany dwa tygodnie temu, materiał NATT A Better Place (Zoharum). Wydawca specjalizuje się w mrocznej muzyce ambient, a 20-minutowa epka tego artysty – znanego także z duetu Dren (proszę sobie też przypomnieć) – to sam malarski, pulsujący, skoncentrowany, zamknięty w lekko zniekształconych brzmieniach suspens. Jest w tym i coś z dzisiejszej, często bardzo intensywnej muzyki teatralnej. Co więcej, pakiet czterech utworów ma też walory lekko znieczulające, więc może zastępować wizytę w aptece.

Jeśli poprzednia płyta kierowała do apteki, nie chcę nawet podpowiadać, co dokładnie zastępuje ta. Duet Gilberta Cohena (znanego lepiej jako Gilb’R francuskiego producenta muzyki tanecznej) i eksperymentującego twórcy elektroniki, a przy tym saksofonisty Ariela Kalmy, to czysty trip w szerokiej, elektroakustycznej palecie brzmieniowej. Album nosi tytuł Head Voices i wydała go paryska wytwórnia Versatile. Tu można też snuć skojarzenia z Hessem, tyle że raczej z ulubioną powieścią hipisowskiej, kontrkulturowej młodzieży lat 60., Wilkiem stepowym.

Zamiast wyjścia na koncert proponowałbym w tym tygodniu – to akurat proste – koncert z płyty szwedzkiej formacji Dungen Dungen Live (Mexican Summer). Szczególnie, jeśli ktoś lubi dobre granie gitarowe z dobrze rozumianą konwencją klasycznego rocka w tle. Raine Fiske to dziś jeden z bardziej oryginalnych gitarzystów na Starym Kontynencie.

Kluby jazzowe też pewnie pozamykane, a to dobrze byłoby zobaczyć na żywo. Zaskakujący drugi album (pierwszy wydała Requiem Records) gdańskiego tria Immortal Onion pojawił się nakładem U Know Me Records, co wskazuje na kierunek – mocne groove’y rytmiczne, ale do tego konfrontowana z żywym instrumentarium tkanka syntezatorowa, a momentami funk zmagający się z prog-rockiem, romantyzm – z muzyką klubową. Rzecz nosi tytuł XD (Experience Design) i należy tego słuchać w całości, bo program ośmiu utworów jest bardzo porządnie zbudowany, właściwie jako długa suita. Warto też pamiętać o nowym albumie Shabaka And The Ancestorsdziś się ukazuje! No i jeszcze Horse Lords! O tych płytach nieco więcej z pewnością już w poniedziałek lub wtorek.

Miał być klub, ale nie jazzowy, tylko taneczny? Bardzo proszę – najnowszy album Four Tet Sixteen Oceans (Text Records) powinien odpowiedzieć na tego rodzaju potrzeby. Poprawia nastrój, raczej koi nerwy, ale zaprasza do tańca, a co więcej – jak to już bywało na albumach ukrywającego się pod tym szyldem Kierana Hebdena, zawiera zasadniczą część imprezy i chillout w jednym (tu nawet mamy dwie dość wyraźnie skontrastowane ze sobą części), więc będzie się nadawało na koronawirus party z soboty na niedzielę. Aż do śniadania.

Chciałem jeszcze zaproponować, żeby zamiast wyjścia na spacer z psem sięgnąć po płytę Kundel Artura Rojka (Kayax), no ale historia nie tego typu (dokładnie dość opowiada o niej autor w rozmowie z POLITYKĄ), a z psem wyjść trzeba pewnie tak czy owak.

Trzeba jednak przyznać, że najlepiej ducha czasu wyczuł (zawczasu – rzecz ukazała się tydzień temu i już o niej pisałem) duet Holden & Zimpel, tytułując swoją płytę The Long Weekend. To będzie prawdopodobnie najdłuższy weekend nowoczesnej Europy. Tylko nie dla służby zdrowia.

A poniżej dłuższa lista tego, co ukazało się tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni:

PREMIERY PŁYTOWE TYGODNIA

7.03 Sotirios Stasinopoulos The Water Runs Uphill: Greek Folk Music in NYC, 1921​-​25, Canary
8.03 Brożek Piosenki dla dziewczyn, Thin Man DL
8.03 Łukasz Ojdana Kurpian Songs & Meditations, Audio Cave CD, DL
9.03 Logosamphia Marginal Imperialism / Arrogant Impoverishment, Istotne Nagr. MC
9.03 Low End Activist Game Theory ft. Flowdan, Seagrave
9.03 Pere Ubu In the Shadow of the Aeronautical Shot, Peening Co.
10.03 Dopelord Sign of the Devil
10.03 Kompozyt Deeper Forest, Trees Will Remain EP
10.03 More Eaze & Claire Rousay If I Don’tLlet Myself Be Happy Now Then When?, Mondoj
11.03 Brutter Reveal and Rise, Hubro
11.03 Soft Issues & Lacrima Shadow Diet, Opal Tapes
12.03 Bokka Roll Down The Hill, PIAS EP
12.03 Serwed Serwed II, West Mineral Ltd.
Alex Goodman Impressions in Blue and Red, Outside In Music
Andrzej Korzyński Andrzej Korzyński 80, GAD CD
Arp Life Komplet 1975-78, GAD 3CD
Artur Rojek Kundel, Kayax
Astroturf Noise Astroturf Noise, 577 Records
Bałtyk I’ll Try Not To Wake You, Opus Elefantum
Blood Orange Queen & Slim OST, Domino
Circles Around the Sun Circles Around the Sun, Royal Potato Family
Coco Rosie Put the Shine On, Marathon Artists
Code Orange Underneath, Roadrunner
Deap Lips (The Flaming Lips) Deap Lips, Cooking Vinyl
Don Malfon / Agustí Fernández / Barry Guy Mutations, Fundacja Słuchaj!
Dungen Dungen Live, Mexican Summer
Early James Singing for My Supper, Nonesuch
Four Tet Sixteen Oceans
FUJI​|​|​|​|​|​|​|​|​|​|​TA Ricky Music, Domino
German Army Animals Remember Human, ArteTetra
Gooral Ethno Elektro 2
Gverilla Hologram CD, DL
Hilary Woods Birthmarks, Sacred Bones
Horse Lords The Common Task
Human Impact Human Impact, Hoboken
Immortal Onion XD [Experience Design], U Know Me DL, CD
Joyful Talk A Separation of Being, Constellation
Kaczor BRS Wróg publiczny
Kamran Sadeghi Loss Less, L-ne
LA Takedown Our Feeling of Natural High, Castleface
Lor Sunlight EP
Maria McKee La Vita Nuova, Afar
Matias Riquelme & Fernando Ulzion La trahison des mots, Fundacja Słuchaj!
Mdou Moctar Ibitlan, Sahel Sounds
Niall Horan Heartbreak Weather, Universal
OXZ Along Ago: 1981​-​1989, Captured Tracks arch.
Pauli Lyytinen Magnetia Orkesteri Hypnosis, Eclipse
Peter Bjorn and John Endless Dream, Ingrid
Porridge Radio Every Bad, Secretly Canadian
Proceente 2020 
Richard Chartier Variable Dimensions, L-ne
Sam Doores Sam Doores, New West
SBB Follow My Dream, GAD reed. LP
Shabaka and The Ancestors We Are Sent Here By History, Impulse!
Space Travel Is Boring (Leśniewski / Smolicki)
Raszijes, wyd. własne BC, DL
Stephen O’Malley Auflösung der Zeit, Editions Mego
The Boomtown Rats Citizens of Boomtown, BMG
The Districts You Know I’m Not Going Anywhere, Fat Possum
The Fruitcakes Into the Sun, PIAS
The Heads Reverbations Vol. 1, Cardinal Fuzz
The Trevor Watts Quartet The Real Intention, Fundacja Słuchaj!
The Wants Container, Council
Tuzza Giardino
Youth Meets Jah Wobble Acid Punk Dub Apocalypse, Youth Sounds
Zilla With Her Eyes Shut Zilla With Her Eyes Shut, Accidental

Wszystkie płyty ukazały się wiadomo kiedy, a jeśli nie ukazały się wtedy, to też wiadomo kiedy, bo oznaczyłem, że wtedy.