Solidarność zwycięży

Pytanie tylko: kiedy? Hasło solidarności, z gruntu włączające i równościowe, akcentujące wspólnotowość i odpowiedzialność, podchwycił w tym roku krakowski Unsound, a na plakacie tegorocznej edycji Bolesław Chromry uwzględnił także solidarność z osobami LGBTQ. Ale już w ubiegłą sobotę imponującą kompilację – bo zaczynało się od 113, a jest już 121 dostępnych utworów – w geście solidarności z organizacjami queerowymi, na których spoczywa dziś olbrzymi ciężar walki z nietolerancją i polityczną promocją ideologii antywspólnotowej i antyrównościowej (żeby nazwać rzecz w sposób, jaki jest zrozumiały dla środowisk szczególnie lubiących hasło „ideologia”), wydała platforma/kolektyw Oramics (wspominałem o nich tutaj) we współpracy z labelem New York Haunted. Rzecz nosi tytuł TOTAL SOLIDARITY – benefit compilation for grassroot LGBTQIA+ organizations in Poland i jest dokładnie tym, co tytuł sugeruje. Tu nie chodzi o poglądy – tu chodzi o to, czy jesteście przeciwni przemocy werbalnej i fizycznej, dyskryminacji i wykorzystywaniu nienawiści jako politycznego paliwa. Zakładam, że tak i nie bardzo sobie wyobrażam inną odpowiedź ze strony słuchaczy muzyki, w szczególności sceny elektronicznej, która LGBT ma zasadniczo w swoim DNA. W tej sytuacji zasadnicze pytanie brzmi: ile macie do wydania?

Bo tu nie chodzi o to, żeby się gapić czy wyklikać parę lajków. Ponad 120 wykonawców z całego świata (przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy) oddało swoje utwory w bardzo konkretnym celu: żeby po wydarzeniach w Białymstoku i innych polskich miastach wesprzeć organizacje Kampania Przeciw Homofobii oraz Miłość Nie Wyklucza, które lokalnie. Efekt muzyczny tej zbiórki, niezwykle różnorodny, byłby pewnie dobrym tematem na serię wpisów na blogu, a nie na jeden wpis. Poniżej długa playlista, jaką tworzą uszeregowani alfabetycznie artyści – od debiutantów, po światowe gwiazdy sceny klubowej. Ważne jest to, że można z tego zestawu wybrać i kupić dowolny utwór lub krótszą playlistę, jeśli ktoś ma fundusze skromniejsze niż wyjściowe 50 euro (tyle kosztuje całość), albo nie ma czasu dokładnie posłuchać 121 nagrań. Nie będę recenzować wszystkiego, bo po trzech dniach od publikacji oszukiwałbym siebie i was, że dokładnie przesłuchałem każdy utwór, ale mogę symbolicznie zaproponować moją wyjściową i w pełni rekomendowaną dziesiątkę (kolejność również alfabetyczna). Interesujących pozycji jest dużo, dużo więcej. Wyrazy szacunku dla organizatorów tej imponującej i błyskawicznie przeprowadzonej akcji, no i wszystkich artystów, którzy wzięli w niej udział.

DZIKA___R0ZA (​.​) Love pollination than policy isolation (​.​)
FOQL Colony Collapse
JOANNA SZUMACHER Words of
JULEK PLOSKI PREMIUM Tlumaczenie kaczora
KAMIL SZUSZKIEWICZ Power Ballad
LE CHOCOLAT NOIR Act
LEE GAMBLE 89
MIRT Remake the Past
POLY CHAIN Peculiar
WOJCIECH KUREK Kkkkk Second

RÓŻNI WYKONAWCY Total Solidarity – benefit compilation for grassroot LGBTQIA+ organizations in Poland, Oramics/New York Haunted 2019