Piątek. Wielki, ale mały

Wielki z nazwy, mały z oferty nowych nagrań. Może nie tyle dlatego, żeby ich było szczególnie mało, ale mają raczej kameralny charakter. I prawie pozbawiony sznytu mainstreamowego, dzięki czemu na ten wydawniczy piątek powinni zwrócić uwagę przede wszystkim ci wszyscy, którzy słuchają jazzu, muzyki improwizowanej lub alternatywnej na różne sposoby. Choć także dla miłośników popu i rocka coś się znajdzie. Kilka premier odwołano w ostatniej chwili, ale starałem się zaktualizować listę na podstawie tego, co już jest – i z pewnością wystarczy na tych kilka dni.

W tym wypadku pop-rockową publiczność powinny zainteresować reedycje (powiększone, z nowej serii kompletnej dyskografii) dwóch płyt zespołu THE CARS z pierwszej połowy lat 80.: Shake It Up i Heartbeat City. Zespół Rica Ocaska wywodził się niby z nowej fali, ale wypracował nowe, wypolerowane gitarowo-syntezatorowe brzmienie na nowe czasy, a lider pisał niebywale przebojowe utwory. Na Heartbeat City się wychowywałem, więc trudno mi złapać dystans, warto tylko wspomnieć, że przez długi czas wydawało mi się, że to album typu the best of – nie znałem okładki (płyta z radia), a zestaw był na tyle równy i melodyjny, że brzmi do dziś jak kompilacja hitów. Choć przy tym pełny jest tanich chwytów, które 30 lat temu robiły większe wrażenie. Do Shake It Up już takiego stosunku nie mam, a więc najwyraźniej dużo w tym nostalgii. Gdyby ktoś szukał czegoś nowszego z okolic – to może THE VACCINES z albumem Combat Sports? A dla miłośników naprawdę ciężkiego rocka – EAGLE TWIN z The Thundering Heard. Jest też koncertówka BORISA eternity, tylko nie bardzo wiem, gdzie jej szukać. Mogę za to doradzić, gdzie znaleźć split NOWEJ ZIEMI i ECHOES OF YUL wydany właśnie przez Zoharum (niejedyna premiera tygodnia w tym wydawnictwie) – tutaj.
Wśród reedycji także kolejne wydania płyt SBB z katalogu GAD Records – Karlstadt 1975 i Warszawa 1980. Dziś reedycje GAD Records mają dodatkową konkurencję w postaci wznowień koncertów SBB wydawanych przez Universal – spośród nich szczególnie polecam dostępne już od paru tygodni Live in Koeln 1979. In the Shadow of the Dom.

Nowa płyta ADRIANA YOUNGE’A Adrian Younge Presents: Voices of Gemma to również propozycja dla wszystkich – soul i jazz z mocnym elementem easy listening, z kobiecymi głosami, czyli Younge tym razem w otoczeniu takich, powiedzmy najogólniej, Alibabek. Momentami brzmi to w każdym razie bardzo jak Stereolab i jest, jak zwykle w przypadku amerykańskiego artysty, rewelacyjnie zaaranżowane. Aranżacje to także podstawa w wypadku Echo Collective Plays Amnesiac, albumu na którym beligijski zespół ECHO COLLECTIVE próbuje na klasycznych instrumentach odtworzyć atmosferę płyty Amnesiac Radiohead. To też ukazało się już dziś na albumie wytwórni K7 (tutaj mała próbka koncertowa, która chyba nieźle zareklamuje to wydawnictwo). Niby już było w różnych wersjach, ale dobrze zrobione i w pewnym sensie bardziej dla wszystkich niż oryginał. Dość (również) przystępna płyta Wake the Dead THE THIRD EYE FOUNDATION właściwie jest już od jakiegoś czasu dostępna w wersji cyfrowej, a dziś miała się ukazać na CD i LP.
Bardzo ważny – i też bardzo otwarty stylistycznie – jest pierwszy od lat album CHRISA CARTERA (Throbbing Gristle, Chris & Cosey) zatytułowany Chris Carter’s Chemistry Lessons vol. 1. Cykl elektronicznych, dość minimalistycznych utworów inspirowanych starym radiem i angielskim folkiem, nagranych we własnym studiu i przy pełnym DIY (klipy też tworzy sam Carter) już w tytule sygnalizuje, że będzie tego więcej.

Ale dwie kluczowe dzisiejsze premiery to – jak mi się wydaje – Your Queen Is a Reptile formacji SONS OF KEMET, czyli ten bardziej afrykański projekt Shabaki Hutchingsa – z odniesieniami choćby do kultury Egiptu – a zarazem skład bardzo mocno czerpiący też z muzyki afrokaraibskiej. Pewnie będzie jeszcze okazja, by wrócić do tej płyty, wydanej – inaczej niż poprzednie – przez wytwórnię Impulse! Premiera druga to debiut w barwach Daptone formacji ORQUESTA AKOKÁN, czyli świetnego, dynamicznego kubańskiego big bandu. Album zatytułowany jest po prostu Orquesta Akokan i kto tańczy, będzie przy tym tańczył. W każdym razie – do sprawdzenia obowiązkowo.

Kto nie tańczy, być może będzie się chciał pogrążyć w refleksji nad instrumentalnym, wirtuozowskim graniem GYANA RILEYA (dla niewtajemniczonych: syn Terry’ego) z płyty Sprig. Mnie trochę uśpiła, ale wrócę, gdy już posłucham wszystkich ciekawych jazzowych i improwizowanych wydawnictw. Bo jak już sygnalizowałem, dla fanów jazzu piątek jest bardzo dobry. Cztery nowe albumy wydała w krótkim czasie polska Fundacja Słuchaj, są to płyty nagrane z wielkimi postaciami światowej sceny improwizacji (Agusti Fernandez, Barry Guy, Nate Wooley), ale niekoniecznie przez te postaci zdominowane. Po pierwszym odsłuchu najbardziej przypadła mi do gustu przestrzenne i oryginalne Spontaneus Chamber Music vol. 2 zarejestrowane przez PATRYKA ZAKROCKIEGO z MARCINEM OLAKIEM i AGUSTI FERNANDEZEM, choć album duetu WOJCIECH JACHNA / KSAWERY WÓJCIŃSKI Conversation with Space też trzeba przesłuchać.

Dwaj muzycy kojarzeni z duetem Paper Cuts, czyli improwizatorzy WOJTEK KUREK i ŁUKASZ KACPERCZYK pojawiają się w dwóch innych, bardzo interesujących duetach. Ten pierwszy w perkusyjno-fortepianowym składzie z ANNĄ JĘDRZEJEWSKĄ zarejestrował album Copy of Pianodrum podczas drugiego wspólnego muzycznego spotkania w nieistniejącej już warszawskiej Eufemii. I jest to rzecz, która w swoim skupieniu na instrumentalnym dialogu mogłaby spokojnie zadowolić także odbiorców improwizowanych albumów z Fundacji Słuchaj. Drugi z muzyków opublikował w Irlandii kasetę z wokalistką ANTONINĄ NOWACKĄ pod szyldem LUKANTO – rzecz ukazała się wprawdzie już dwa tygodnie temu, ale tu z kolei współbrzmienie głosu i syntezatorów Kacperczyka daje efekt nieporównywalny z niczym innym, więc jeśli szukacie prawdziwego zaskoczenia, to zapraszam właśnie tutaj.

Odkryciem pełnym szaleństwa i egzotyki (w pierwszej kolejności japońskiej) będzie z kolei ścieżka dźwiękowa do filmu Isle of Dogs (Wyspa psów – u nas w kinach od 20 kwietnia) Wesa Andersona, zawierająca zasadniczo muzykę skomponowaną przez niedawnego laureata Oscara Alexandre’a Desplat, ale sięgająca – jak to u Andersona – po stare i często kompletnie nieznane utwory innych wykonawców oraz całe długie fragmenty soundtracków do filmów Kurosawy. Pitchfork poświęcił tej płycie cały długi artykuł i zapewniam, że jest o czym pisać. Będzie też o czym pisać, gdy już dokładniej posłucham wszystkich tych płyt. Życzę więc i Wam świąt odpowiednio długich i spokojnych, by znaleźć trochę czasu na te wielkopiątkowe premiery.

Ukazały się w tym tygodniu:

Bernard Baschet & Michel Deneuve 4 Espaces Sonores, Transversales Disques 2LP
Jim O’Rourke Steamroom 39, Steamroom
Torben Snekkestad / Agusti Fernandez / Barry Guy Louisiana Variations, Fundacja Słuchaj
Wojtek Kurek & Anna Jędrzejewska Copy of Pianodrum, Plaża Zachodnia
Zakrocki & Olak with Agusti Fernandez Spontaneus Chamber Music vol. 2, Fundacja Słuchaj
Boris Eternity, Fangs Anal Satan
Expo 70 Mother Universe Has Birthed Her Last Cosmos, Zoharum DL, CD
Nate Wooley / Torben Snekkestad Of Echoing Bronze, Fundacja Słuchaj
Nowa Ziemia / Echoes of Yul Holter / Fuse, Zoharum DL, CD
Vidna Obmana The Trilogy, Zoharum DL, 3CD box ltd
Wojciech Jachna / Ksawery Wójciński Conversation with Space, Fundacja Słuchaj
Adrian Younge Adrian Younge Presents: Voices of Gemma, Adrian Younge
Amen Dunes Freedom, Sacred Bones
Ben Harper & Charlie Musselwhite No Mercy In This Land, Epitaph CD, LP
Bernard Estardy Space Oddities 1970-82, Born Bad
Cath & Phil Tyler The Ox & The Ax, Thread
Chris Carter Chris Carter’s Chemistry Lessons vol. 1 Mute
Cytrus Trzecia łza od słońca, GAD
Czarface & MF Doom Czarface Meets Metal Face, Silver Age
Dead Meadow The Nothing They Need, Xemu
Eagle Twin The Thundering Heard (Songs of Hoof and Horn), Southern Lord
Echo Collective Echo Collective Plays Amnesiac (by Radiohead), K7
Facs Negative Houses, Trouble in Mind
Frankie Cosmos Vessel, Sub Pop
Gyan Riley Sprig
Haley Heynderickx I Need To Start A Garden, Mama Bird CD (cyfra już jest)
Kacey Musgraves Golden Hour, Decca
Kim Richey Edgeland, Yep Roc
Moon Gangs Earth Loop, Village Green
Orquesta Akokan Orquesta Akokan, Daptone
Pttrns Material und Geschichte, Altin Village & Mine
Raoul Björkenheim & Juhani Aaltonen Awakening, Eclipse
Robert Deeble Beloved, Robert Deeble
SBB Karlstad 1975 plus, GAD arch.
SBB Warszawa 1980, GAD repress
Sons Of Kemet Your Queen Is a Reptile, Impulse
Steve Reich Pulse / Quartet, Nonesuch LP (CD od 2.02)
The Cars Heartbeat City (expanded), Rhino CD, LP
The Cars Shake It Up (expanded), Rhino CD, LP
The Vaccines Combat Sports, Columbia
The Voidz, Virtue, Sony
Third Eye Foundation Wake the Dead, Ici d’Ailleurs
Thomas Poli Candor Chasma, Unjenesaisquoi
Trembling Bells Dungeness, Tri Angel
VA / Alexandre Desplat Isle of Dogs OST, ABKCO