Off, nisza i detal

Off Festival idzie dziś w detal, dorzucając do ogłoszonych już wykonawców kolejną pulę mniej znanych i bardziej niszowych postaci. Szanuję szczególnie pomysł sprowadzenia do Katowic 63-letniego Yasuakiego Shimizu, saksofonisty i kompozytora znanego u nas pewnie głównie z utworu na soundtracku do The Pillow Book Petera Greenawaya, z muzyki do nominowanego do Oscara dokumentu Piękna i bokser, ale przede wszystkim ze wznowionej (po wielu latach) w ubiegłym roku świetnej płyty autorskiej wydanej w ramach kultowej serii Made to Measure publikowanej przez Crammed Discs (Music for Commercials), a słuchaczom muzyki poważnej – z wykonań muzyki Bacha. Ale to jeszcze nie wszyscy ogłoszeni dziś goście.

Poczułem zabawne déjà vu, gdy dowiedziałem się, że kolejnymi wykonawcami na tegorocznym Off Festivalu będzie młoda polska grupa Sorja Morja, bo przypomniało mi się, że prawie dokładnie rok temu przy okazji ogłoszeń festiwalowych – choć już bez związku z samą imprezą – opisywałem ich zeszłoroczną płytę. Do festiwalowego line-upu dołącza ponadto znany z Afro Kolektywu i solowej działalności Legendarny Afrojax oraz wykonawcy, którym do statusu legend jeszcze daleko: norweska wokalistka Aurora i młodziutki George van den Broek z Wielkiej Brytanii, bardziej znany – od czasu zeszłorocznego debiutu – jako Yellow Days.

Do powyższych nazw i nazwisk proszę sobie teraz doliczyć: Grizzly Bear, Clap Your Hands Say Yeah, Marlon Williams, John Maus, Big Freedia, Turbonegro, Egyptian Lover, Oxbow, Bishop Nehru, King Ayisoba, Jacques Greene, The Brian Jonestown Massacre, Jon Hopkins Live, Hańba!, Furia, The Como Mamas, Coals, Moses Sumney. Reszta informacji na stronie festiwalowej.