Jesteśmy w roku 1998

Choć zaczyna się jak płyta Jeana-Michela Jarre’a, a potem brzmi momentami jak Vangelis, ta płyta ma w sobie subtelność i szlachetną klasę najlepszych utworów muzyki klasycznej. Swobodę wynikającą z opanowania środków wyrazu przez lata. A formuła, jaką duet Boards Of Canada opracował 15 lat temu, dziś okazuje się kompletnie ponadczasowa. Tyle że na „Tomorrow’s Harvest” nie słychać ciężaru grupy pionierskiej (w stosunku do nurtu hauntologii, współczesnej muzyki ambient, czy też działań Radiohead i następców), tylko – jak zwykle – muzyków, którzy weszli do studia bez żadnych obciążeń i nagrali spójny cykl utworów pozbawiony twardych gatunkowych barier.

Kiedyś już wspominałem o tym uczuciu, ale dziś znów mam wrażenie, że ktoś nam cofnął zegarki i powróciliśmy do roku 1998. Mogłaby się wówczas ukazać większość z najlepszych dotąd płyt roku. Ba, większość z nich teoretycznie byłaby wówczas bardziej na miejscu. Słusznie Mariusz Herma zadawał ostatnio pytanie o elementy, jakimi dana płyta wzbogaca współczesną muzykę. Wskazanie naprawdę rewolucyjnych sfer w muzyce mnie przynajmniej nastręcza coraz więcej problemów (co oczywiście może być problemem metrykalnym). I bezwzględnie mamy do czynienia ze zjawiskiem nostalgii, które wzmacnia odbiór płyt wykonawców, którzy działają kilkanaście i więcej lat. Tyle że kolejne pokolenie artystów odrobiło lekcje z lat 80., kiedy to kolejne wielkie postaci z kilkunastoletnim dorobkiem doznawały klęsk, próbując się unowocześniać na siłę. W wypadku Boards Of Canada mamy do czynienia raczej z doskonaleniem pewnej formuły przesuniętej tu tylko lekko w stronę elektroników lat 70., soundtracków filmowych epoki, no i bardziej psychodelicznej niż na poprzednich płytach („Tomorrow’s Harvest” to chwilami elegijny brat smutnej psychodelii z „The Terror”). Jeśli po kilku dniach spędzonych z nową płytą BOC ciągle wolę wrócić do niej niż sięgać po „Music Has The Right To Children” i jeśli zawiera kilka spośród najlepszych nagrań tego duetu, to już wystarczające powody, by traktować ją jako późne arcydzieło.

BOARDS OF CANADA „Tomorrow’s Harvest”
Warp 2013
Trzeba posłuchać: „Reach for the Dead”, „White Cyclosa”, „Jacquard Causeway”, „Sick Times”, „New Seeds”, „Come To Dust”.