Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego

23.04.2013
wtorek

Rzeka tajemnic

23 kwietnia 2013, wtorek,

Lubię muzykę między innymi z tego względu, że choć ma matematyczny charakter, nie sposób wyrazić jej wartości w liczbach. Weźmy trailer płyty „Cień chmury nad ukrytym polem” na YouTube: ma dziś skromne 141 wyświetleń, które zebrał w ciągu miesiąca. Opakowanie tej płyty, która wczoraj do mnie dotarła i nie wychodzi z gramofonu odtwarzacza, nie sprzedaje niczego: nie wiadomo, jak się nazywa projekt, a żeby znaleźć tytuł, trzeba się nieźle napocić. Ale sam projekt okładki (styl wycinanki kurpiowskiej zakłóconej turpistyczną symboliką, czyt. trupią czachą) i jej opakowanie (okrągłe metalowe pudełko) krzyczały, żeby spróbować. Najpierw więc posłuchałem, a potem dowiedziałem się, na co w świecie polskiej muzyki alternatywnej tak bardzo czekałem: na Starą Rzekę.

Jeśli ktoś robi sobie (jak ja) w głowie listę rzeczy, które chciałby na polskiej płycie usłyszeć, być może za chwilę będzie mógł skreślić z niej wszystko, co sobie notował przez ostatnie lata. Płyta Kuba Ziołka – który zrobił tu prawie wszystko poza tekstem Hoelderlina, coverem piosenki Nico i samplami od Radka Dziubka (w wersji kasetowej są jeszcze gościnnie Łukasz Jędrzejczak i Mikołaj Zieliński) – odpowiada bowiem na różne pytania i postulaty na raz. Ba, odpowiada na pytania niezadane i przynosi gatunki nieoczekiwane. Bo jeśli ktoś wyobrażał sobie dobry rock psychodeliczny unurzany w dronach, jeśli myślał, że – jak w Ameryce – od tej psychodelii jest już tylko krok do death metalu, a z drugiej – do folku, to Stara Rzeka przyniesie mu to wszystko, w dodatku w realiach słowiańskich. Tu działa na wyobraźnię sama oprawa, geograficzne inspiracje (Bory Tucholskie – rzeczywiście robiące wrażenie krainy dość magicznej), bo ludowych stylizacji próżno szukać, a teksty też, mimo że zanurzone w przyrodzie, nie rzucają koła ratunkowego w postaci jakiejś łatwej rosochatej wierzby czy innego bociana. Może jakieś skrzypki zatopione w dronie? Nieistotne. Tak czy owak odczytujemy magię i psychodelię słowiańską, choćby jej tu wcale nie było. A może jest, tylko – jak to z psychodelikami bywa – pogłębia doznania?

Rzeka Ziołka (znanego z Ed Wood, Tin Pan Alley i Innercity Ensemble) wylewa więc na nas całą falę tych wszystkich źródeł gatunkowych i nie rozpada się pod drodze. Mimo różnorodności jego muzyka zachowuje spójny charakter do końca krautrockowego, elektroniczno-gitarowego „Nächtlich Spaziergang Durch Klinger” i arcytrudnego coveru Nico „My Only Child”. Piosenki mającej żarliwość psalmu, a jednocześnie niepokojący klimat. Ziółek zwieńczył ten krótki utwór (w oryginale niemal a cappella) nieprawdopodobnym instrumentalnym finałem. Nie przypominam sobie, żeby Klaus Schulze spotkał się w Borach Tucholskich z Godspeed You! Black Emperor, ale muzyka sugeruje, że i owszem, wybrali się tam na grzyby.

Płyta Starej Rzeki to także wyjątkowy przykład kooperacji między labelami. Instant Classic, mający już wcześniej ciągoty i dronowe, i metalowe, wydał ją na CD, a kojarzona bardziej z muzyką elektroniczną Few Quiet People opublikowała rzecz na kasecie – w zmienionej wersji, tylko częściowo pokrywającej się programem z wydaniem CD. Można więc posłuchać dwa razy, nie wchodząc do tej samej rzeki… Jak posłucham sobie tego na obu nośnikach na zmianę, to może jeszcze coś więcej opowiem o różnicach brzmieniowych i koncepcyjnych. W tej chwili, wobec klasy światowej całego wydawnictwa, takie rozważania muszę zepchnąć na dalszy plan. Bo gdybym miał nad biurkiem recenzencki wyświetlacz SHARE, to w tej chwili by mi się już palił na czerwono, dymił i trochę śmierdział siarką.

STARA RZEKA „Cień chmury nad ukrytym polem”
Instant Classic 2013 (CD)
Few Quiet People 2013 (kaseta)
Trzeba posłuchać: tutaj CD, a tutaj kaseta. Tutaj wszystko w jednym. Utwór „Przebudzenie boga wschodu” powinien wystarczyć, by przekonać tych, do których przemówi całość.

Na blogu numer dwa – winylowe porno.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 18

Dodaj komentarz »
 1. To doskonała płyta jest, warto też dla „pełnego obrazu” sprawdzić Alameda Trio (epka do ściągnięcia z bandcamp) i zwrócić uwagę na nadchodzący album Ed Wood. Podrzucę jeszcze moją recenzję Starej Rzeki http://www.popupmusic.pl/no/39/recenzje/1840/stara-rzeka-cien-chmury-nad-ukrytym-polem

 2. Ja czekam na swój egzemplarz, informacja też dla innych zainteresowanych – jest tylko 200 kopii CD, a więc warto się pośpieszyć. Wczoraj premierowo w HCH był utwór „Przebudzenie boga wschodu” – znakomita kompozycja, resztę już odsłucham z CD i też z kasety. Słuchając tego nagrania miałem skojarzenia – sam początek klimat psychodeliczny/folkowy (James Blackshaw), a tak mniej więcej od połowy utworu to miałem wrażenie, że Emeralds spotkało w końcówce zespół Earth. Wielka klasa, a wcale nie jest to projekt z USA. Oby więcej takich świeżych pomysłów z Polski.

  Pozdrawiam!

 3. również czekam na swój egzemplarz, teraz to już z jeszcze większa niecierpliwością.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ja dziś dostałem Piotrowicza z kolei 🙂 w PL nagrywa się, wydaje się i kupuje się muzykę. Dobrze jest.

 6. oj, fajne, brzmi troche jak najlepsze czasy tangerine dream i edgara froese 😉

 7. no i terje rypdal, chyba…ogolnie duzy plus.

 8. fripp mi sie tez nasunal, no ale nie zanudzam

 9. a także dziś pojawił się pierwszy singel debiutu Hokei, kolejnego projektu, w który zaangażowany jest Kuba Ziołek. http://hokei.bandcamp.com/track/zodiak

 10. Wrzuciłem raz jeszcze klip z YT, bo w tajemniczy sposób zniknął. No i usunąłem ten nieszczęsny gramofon – po kilku próbach odtworzenia rzeczywiście musiałem się przestawić na odtwarzacz cd.

 11. Pozwolę sobie podlinkować „3 pytania” do Tomasza Mirta. Warto sprawdzić, co słychać u tego artysty:
  http://www.nowamuzyka.pl/2013/04/24/3-pytania-tomasz-mirt/

 12. RIP
  Richie Havens
  https://www.youtube.com/watch?v=SQ0I0SRW9_U Freedom, Woodstock

 13. Ja z kolei mam kasetę i tak leci na auto reversie od jakiegoś czasu.

 14. ‚Bo jeśli ktoś wyobrażał sobie dobry rock psychodeliczny unurzany w dronach, jeśli myślał, że – jak w Ameryce – od tej psychodelii jest już tylko krok do death metalu, a z drugiej – do folku, to Stara Rzeka przyniesie mu to wszystko, w dodatku w realiach słowiańskich’ SPRZEDANE. Dziekiuje uprzejmie.

 15. Marcin Bochenek
  26 kwietnia o godz. 13:59
  nie bojsia, diewuszka…
  to tyko hommage dla traby jerychonskiej 😉

 16. Polecam najnowszy album Tomka Mirta – „Heading South”, poniżej moja recenzja:
  http://www.nowamuzyka.pl/2013/04/28/mirt-heading-south/

 17. W piątek przyszła paczuszka z CD, zaraz będę oblatywał. Kupiłem w ciemno po przeczytaniu notki i widzę, że nie jestem jedyny. 🙂 Więc, Panie Bartku, marketing zaliczony na pięć, tym bardziej, że to nie jest przecież najłatwiejsza muzyka do reklamowania. Towaru w magazynie brak, więc chyba wszystko już się rozeszło.

 18. @Jakub –> Żeby nie było, że tylko marketing – sam dokupiłem jeszcze egzemplarz dla kolegi. 🙂 Cieszę się, że jest zainteresowanie.

 19. Wywiad z Kubą Ziołkiem (aka Stara Rzeka). Zapraszam!
  http://www.nowamuzyka.pl/2013/05/20/rozmowa-z-kuba-ziolkiem/

css.php