Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego

26.01.2011
środa

Pierwsze słuchanie: R.E.M., James Blake i inni

26 stycznia 2011, środa,

Środa nie pierwszy raz okazuje się trudnym momentem dla Polifonii, bo o ile zwykłe blogowe dni składają się po trochu ze słuchania i pisania, o tyle ten składał się (i będzie się składał) właściwie tylko ze słuchania. Kiedyś w końcu trzeba słuchać, nie? Nowości się wysypały i mogę powiedzieć jedno: że o ile trend się utrzyma, to będzie to z punktu widzenia niniejszego bloga ciężki rok. Mnóstwo ciekawych premier.

Dzisiaj – co w jednym wypadku szczególnie zaskakujące – korzystałem z uprzejmości majorsów. Warnera, który już dysponuje (ale tylko na terenie własnego biura) nowym R.E.M. „Collapse IntoNow” (8.03 w sklepach) nagranym pod okiem Jacknife’a Lee w studiach Hansa. I muszę powiedzieć, że o ile brzmieniowo nie ma na płycie żadnej rewolucji, to jest to zestaw bardzo mocny, ma świetne tempo i parę znakomitych momentów (singlowy w niektórych krajach „Uberlin”, finałowy „Blue” z Patti Smith), chętnie bym od razu posłuchał płyty raz jeszcze. A teraz Universalu, który (i to może niektórych mile zaskoczyć) bardzo poważnie potraktował premierę Jamesa Blake’a, zapowiadając jego polski debiut na 7.02 – tak jak wszędzie – i udostępniając promo. Niech mnie odetną od netu, jeśli to nie będzie najgoręcej komentowana płyta lutego – w sensie skrajnych odczuć, od zachwytu po pogardę. Biały soul pełną gębą, ale bardzo minimalistyczny, komputerowy gospel (pieśni pochwalne na cześć procesorów?) z atmosferą szkicu, z wokalami zebranymi z bliska i dość twardym podkładem rytmicznym, a wreszcie mnóstwem auto-tune’a. Bon Iver, Antony, Jamie Lidell, a właściwie gdzieś pośrodku. Sam wyraziłem nie tak dawno swoje wątpliwości związane z powtarzaniem przez Blake’a (już na sam początek kariery) sprawdzonego tematu „Limit to Your Love”, ale po tym pierwszym kontakcie (nie słuchałem dystrybucji tego albumu w sieci) z płytą czuję, że będę musiał trochę zmienić ton.

Do tego wszystkiego dochodzi nowa, zaskakująco dobra płyta Wire, która w końcu wpadła mi w ręce, a wreszcie Natural Snow Buildings, które leży od rana na biurku i nawet zdążyło zebrać trochę kurzu. I jeszcze kilka w kolejce. Że zacytuję Żwirka i Muchomorka: nadchodzi ciężka wiosna.

Przy okazji – kończy się powoli zabawa w plebiscyt na album, komiks, grę i film roku, w związku z tym 30 stycznia w warszawskim Po Prostu Art Bistro specjalna impreza z koncertami Furii Futrzaków i Afro Kolektywu, na której będzie można nawymyślać krytykom osobiście 😉 – o ile się stawią. Zapraszam w imieniu organizatorów plebiscytu i sam się skromnie dołączam.

Zdaje się, że przy okazji wyszło mi z tego nieco rozpaczliwego wpisu coś, co można by zmienić w tradycję, strategię i lek na środowe załamanie blogowe. Dokładam więc kategorię „pierwsze słuchanie” i oczywiście obiecuję do wszystkich wyżej sygnalizowanych płyt wrócić na dłużej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Panie Bartku!

  słów kilka o koncercie Godspeeda

  proszę

  nie żebym i ja nie był, ale Redaktor może coś zechce kliknąć

  🙂

 2. Sam chętnie posłucham. Ja to mogę napisać kilka słów o koncercie sprzed 9 lat z Volksbuhne, bo wtedy GY!BE widziałem na żywo 🙂
  W Poznaniu niestety nie byłem, bo mi się dziecko rozchorowało. A zatem przełączam się tutaj z nadawania na odbiór.

 3. Ok, to ja nadaję – zdjęcia i refleksje z poznańskiego koncertu http://www.popupmusic.pl/no/29/galerie/244/godspeed-you-black-emperor

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie Bartku, proszę szybko napisać coś o płycie Natural Snow Buildings, póki jeszcze dostępna i to na najfajniejszym nośniku!

  ps. a co do koncertu GY!BE: najbardziej bałem się, że miejsce koncertu zniszczy całą siłę tej muzyki, ale chyba nie bylo najgorzej, może nawet bylo dobrze. GY!BE mieli swoją Panią akustyk, która włożyła dużo pracy w nagłośnienie i trzymanie brzmienia zespołu podczas całego koncertu. O zespół sie nie martwiłem, i nie bylo powodu. Mnie zaskoczyli tym, że jednak postawili na budowanie ogromnej ściany dźwieku podczas całego koncertu, to akurat bardzo mi odpowiada. Warto też dodać, że zagrali ponad 2 godziny, co oprocz tego, że bardzo dobrze świadczy o nich, to i pokazuje, że warto jednak organizować „coś” poza festiwalami! Plus niesamowiete wizualizacje, aż rolki filmowe spadaly nam na głowy. Duże przeżycie, dobrze było być i usłyszeć.

 6. Ej, no, nie mogłeś tego R.E.M. wykraść dla swoich wiernych czytelników? 😉 Apetytu mi narobiłeś. Znowu nagrali coś z Patti? Uwielbiam „E-Bow The Letter”. A od tamtej pory nie nagrali już niestety ani jednego albumu, który by mnie zaciekawił.

 7. @z. –> Będzie w poniedziałek. Naprawdę nie miałem czasu, żeby posłuchać dokładnie całości. Starczyło na jedną z dwóch płyt i jest na niej jeden killer, po którym uznałem, że zakup się zwrócił 🙂 Poza tym NSB wypuszczają tym razem od razu większy nakład – 1000 egz. samego winyla, jak mi się zdaje, a jest jeszcze CD.

  @Krasnal Adamu –> Miałem chwilę zawahania, gdy tak CD-R leżał przede mną. Na płycie widnieje notabene nazwa Manhattan Project – coś podobnego jak z tym hotelami, gdzie Michael Stipe melduje się pewnie jako John Smith.

 8. od siebie dodam:

  Cut Copy – Zonoscope (2011 Modular)
  Stateless – Matilda (2011 Ninja Tune)

  mocno udane w swojej działce albumy.

  (tak się złożyło, że posiadam kopie wydań promo) 🙂

 9. mocno interesujący album do pobrania absolutnie free via Bandcamp:

  Zeadron Del Gomez – Hold My Hand? No (2011 Not On Label)
  [formaty: mp3 320K, FLAC, ALAC, ogg]

  http://zeadrondelgomez.bandcamp.com/

  http://zeadrondelgomez.bandcamp.com/download?enc=mp3-320&id=1658560937&ts=1296944820.487945853&tsig=dde239f47ccc6bd38909bf2ea321e2f3&type=album

  http://www.wearerebels.com/2011/01/10/album-release-zeadron-del-gomez-hold-hand/

  http://fuckyouhipsters.blogspot.com/2011/01/zeadron-del-gomez-hold-my-hand-no.html

  „Pod pseudonimem Zeadron Del Gomez ukrywa sie 17-letni producent z Kaliforni, o nazwisku Jack Heffron. Nagrał on płytę która powinna zawstydzić niejednego weterana muzyki elektronicznej. Hold My Hand? No jest jego debiutanckim krążkiem, którego treść krąży wokół muzyki dubstep, minimal i ambient. Jack dołączył ostatnio do nowego labelu Make Waves. Jest on jednocześnie pierwszym reprezentantem tej malutkiej wytwórni.

  Album bogaty jest w wiele sampli wokalnych, które autor zapożyczył z twórczości takich wokalistek jak: Aretha Franklin, Vashti Bunyan czy nawet Rihanna (w kawałku Tear 6). Część, pochodzi również z You Tube’a. Głosy te są tak perfekcyjnie wpasowane w muzykę, że nie jestem w stanie rozpoznać którejś z wymienionych powyżej artystek. Poszczególne kawałki są bardzo prosto pomyślane, ale własnie ta prostota i ascetyzm nadaje tej produkcji charakteru. Muzyk wykorzystuje tutaj, oprócz dźwięków wyprodukowanych komputerowo, gitarę elektryczną, która idealnie wkomponowywuje się w całość. Słychać tu inspirację takimi artystami, jak: Burial, Flying Lotus, Gold Panda czy James Blake.

  Biorąc pod uwagę, iż jest to jego debiutancka płyta i to, że chłopak ma 17 lat, Hold My Hand? No zasługuje na szczególną uwagę i ocenę. „

css.php