Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego

10.03.2021
środa

Gustafsson, ty szelmo

10 marca 2021, środa,

Wszystkie dzisiejsze strategie kupowania muzyki, psuje swoim tradycjonalizmem norweska Rune Grammofon. Wydają płytę na płycie 12 lutego, wersja cyfrowa pojawia się tydzień później. W ten sposób będę się tłumaczył z wyjątkowo mocno spóźnionej recenzji tria Fire!. Dwie nowe pozycje z katalogu Rune szły sobie pocztą, a ja obmyślałem złośliwy plan poddania wreszcie pracowitego Matsa Gustafssona jakiejś porządnej krytyce. Bo jak to jest tak, że wszystko wychodzi? A potem płyta już przyszła, nadrobiłem i uznałem, że ta chęć utarcia nosa liderowi Fire! (we wszystkich odmianach, jest jeszcze zaskakująco równa w ofercie Fire! Orchestra) to była tylko głupia sugestia. Wynikła najprawdopodobniej z tego, że album Defeat miał porażkę w tytule. Zawartość tego tytułu w żaden sposób nie uzasadnia – i to jedyne, do czego mogę się przyczepić.    

Przede wszystkim Gustafsson, choć w stylu rozpoznawalny – jako saksofonista raczej wielkokalibrowy – za każdym razem ma pomysł na nowy program. Tym razem nieco częściej sięga po flet – trochę jak w składzie The Underflow z Mazurkiem i Grubbsem (ich styczniową premierę też dotąd ignorowałem). Ale oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie napisał paru dobrych tematów, już saksofonowych. Więcej nawet: w strategicznych momentach, takich jak część druga Each Millimeter of the Toad, poszerza sekcję dętą za sprawą dwóch zaproszonych gości: trębacza Goran Kajfeša i puzonisty/tubisty Mats Äleklint, który zresztą pomagał te partie tria rozszerzonego do pięciu osób aranżować. Jak zwykle usłyszymy z tyłu spontaniczne krzyki, jak zwykle dostaniemy w każdym utworze atrakcyjny groove. Słuchając bardzo przystępnego i mocno otwartego na publiczność Defeat pomyślałem nawet o załodze The Budos Band, dla której skandynawskie trio może być konkurencją. Gdyby kiedyś zdecydowali się jeszcze na jakiś zestaw rockowych coverów, pewnie nawet rozbiliby bank i odbiliby sobie brak dochodów z koncertów (a Gustafsson ma zwykle mocno wypełniony kalendarz) w pandemii.  

Gustafsson jest więc szelmą, ale to nie do końca o nim płyta. Defeat jest kapitalne w hipnotyzującej grze sekcji, której charakter nawet nie ociera się tu o jazz. Tytułowy Defeat – choć w partiach instrumentów dętych najmniej przekonujący – ma inspirowaną etnicznie rytmikę King Crimson z okresu Discipline. Pierwszy na płycie A Random Belt. Rats You Out to afrobeat. Alien (To My Feet) to prawdziwy popis w dziedzinie budowania wciągającego groove’u. Sekcja Johan Berthling/Andreas Werliin – ze wskazaniem na tego drugiego, bo perkusista Fire! zalicza tu znakomity występ – pociągnęłaby do przodu nawet mniej zdolnego muzyka niż Gustafsson.  

A ta wspomniana wcześniej druga pozycja z katalogu Rune? To nowy album Elephant9. Też warto się nim zainteresować i – co ciekawe – sytuacja z triem Ståle Storløkkena jest bliźniaczo podobna, bo to gra sekcji – a szczególnie perkusisty Torsteina Lofthusa – od pierwszych minut ciągnie do przodu całość (produkcja znanego z nagrań Dungen Mattias Glavy też na pewno nie przeszkadza). W tym wypadku jeszcze mniej pospiesznie, trochę jak przesyłka zwykłą pocztą z Oslo.   

FIRE! Defeat, Rune Grammofon 2021, 8/10

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Sam się pochwalę:)
  O wyżej opisanych wydawnictwach jakiś czas temu wspomniałem jako o zapowiedziach, a klika wpisów temu napisałem, że zdecydowanie warto.
  A Gustafsson to tak jakby Midas, czy coś.
  Trochę to niepokojące:)

 2. @cfreepo –> Wszystko się zgadza! Włącznie z tym, że Gustafsson jest jak Midas 🙂

 3. Nieźle zaczyna się muzyczny piątek.
  Pauline Anna Strom – Angel Tears In Sunlight – warto.
  Z ambientem jak z postrockiem. Przeważnie przyjemnie, rzadko coś więcej. A tu pomimo landrynkowej okładki i pretensjonalnego tytułu solidna płyta.

css.php