A gdyby tak subskrybować artystów, a nie platformy?

To taka luźna pandemiczna myśl. Coraz więcej wykonawców i wydawców proponuje jakąś formę prenumeraty – albo utworów, które publikują regularnie, albo serii wydawnictw. Tak zrobiła ze swoim projektem Isolation działająca od prawie 40 lat wytwórnia Touch: do końca maja prezentowała kolejne nagrania, które można było dostać w ramach subskrypcji – a teraz także kupić jako pełen album, ale drożej. Sądząc po samych tylko ikonkach na Bandcampie, jest tam jakieś 700 prenumerat – nie licząc sprzedaży składanek jako całości. 700 razy 20 funtów to już rozsądne 14 000 funtów. Niby tylko 500 funtów dla każdego z artystów (a zgromadzone fundusze mają być dzielone po równo). Ale nawet po odjęciu prowizji Bandcampa (15%) to ciągle więcej niż dostaliby za 100 tysięcy streamów na Spotify (gdyby nagrywali dla dużej wytwórni, dostaliby jeszcze mniej). A wykonawcy zebrani na tej składance rzadko osiągają tyle odtworzeń w streamingu. Miało to więc sens jako szybki pomysł na działanie wobec lockdownu i braku jakichkolwiek koncertów. 

A, właśnie. Koncerty. Poniżej oczywiście cotygodniowe zestawienie koncertów online, ale najpierw jeszcze parę słów o kompilacji.   

Ostatecznie w przedsięwzięciu Touch wzięło udział 28 artystów – grupa specyficzna, bo to głównie twórcy ambient, nagrań terenowych i eksperymentalnej elektroniki. Od Chrisa Watsona i Jany Winderen po Orena Ambarchiego, Eleh, Simona Scotta czy Philipa Jecka. Każdemu utworowi oryginalnie towarzyszyło jedno zdjęcie wykonane przez Jana Wozencrofta, założyciela wytwórni, podczas przechadzki do Hampstead Heath – jednego z większych londyńskich parków, zapewniającego dystans podczas pandemii. 

Przyznaję, że sam słuchałem tego wszystkiego dopiero jako całości, co pewnie nie jest optymalne, bo 28 nagrań to w sumie prawie 3,5 godz. muzyki. Mnie „sprzedał” tę kompilację utwór Conference of Birds Bany Haffar – artystki z podobnych okolic, co nasz Mirt, bo posługującej się systemem modularnym, żeby wykreować sztuczny field recording, ale też posiłkującej się prawdziwym. Wychwytywanie iluzji jest niezłą zabawą. Oczywiście warte zakupu jest także każde nagranie Chrisa Watsona, także to tutaj. Porusza emocje niezbyt długi pejzaż dźwiękowy mieszkającej w Ameryce Szkotki Bethan Kellough. Wrażenie robi też rozwinięta fantazja na temat dzwonów Philipa Jecka. I Isoladrone2020 Anthony’ego Moore’a, który chyba wyjątkowo mocno się przejął smętnym smakiem izolacji.

Przestałem też w pewnym momencie śledzić minimalistyczne nagrania Eleh, ale Still, Not Waiting przekonuje mnie, żeby do tego wrócić. To rzeczy, które trafiły do mnie od razu – ale i Jana Winderen, i Zachary Paul (szczególnie on), i wreszcie Fennesz z Ryuichim Sakamoto to artyści, do których nagrań też będę wracał. Kilku z nich pewnie bym nawet w całości zaprenumerował.

Wyobraźcie sobie taki niekończący się, uniwersalny formularz do zaznaczania, kogo z artystów aktualnie chcecie wspierać. Nie wiem, czy to by było wygodne. Nie wiem, czy kiedykolwiek powstanie. Ale z pewnością jesteśmy trochę bliżej takiej wizji niż jeszcze kilka lat temu. A przy okazji: kto w ogóle wymyślił, że trzy odtworzenia jakiejś piosenki z promocyjnej playlisty Spotify są warte więcej niż jednokrotne przesłuchanie Isoladrone2020? Bo to ma więcej wspólnego z kupowaniem ziemniaków niż muzyki.  

RÓŻNI WYKONAWCY Touch: Isolation, Touch 2020, 7-8/10 

MUZYCZNE WYDARZENIA TYGODNIA ONLINE

czwartek 18.06

19.00 Red Bull Trasa Życzeń: Daria Zawiałow – livestream >>szczegóły  
23.15 Muzyka postpandemiczna w Nokturnie w radiowej Dwójce – to nie koncert, ale po znajomości zachęcam 

piątek 19.06

19.00 Koncert pod gwiazdami online: Łukasz Ojdana – Planetarium Centrum Nauki Kopernik >>szczegóły 
20.00 Kapela Fedaków – Ogrody Dźwięków / Katowice Miasto Ogrodów >>szczegóły  
20.00 Sitartronic dla Firleja >>szczegóły  

sobota 20.06

18.00 Karolina Czarnecka – koncert z Sokółki online >>szczegóły  
19.00 Marek Bracha w ramach cyklu Domówka z Dwójką >>szczegóły 
20.00 Megitza – Ogrody Dźwięków / Katowice Miasto Ogrodów >>szczegóły  
21.00 Lonker See livestreaming – Kultura na wynos >>szczegóły  

niedziela 21.06

19.00 Partytury graficzne cz. 2: Gadecki, Owczarek, Trzaska >>szczegóły  

poniedziałek 22.06

20.00 Chór POLIN – mantra dla Muranowa online >>szczegóły   

czwartek 25.06

20.00 Lemiszewski/Olter i Dłonie – FINA na Ucho >>szczegóły 

piątek 26.06

19.00 Pokusa – livestream z koncertu – Strefa Innych Brzmień >>szczegóły  
19.00 Start radia Nowy Świat, m.in. Waglewski Gra-Żonie  >>szczegóły 
20.00 Wilhelm Bras dla Firleja >>szczegóły   

sobota 27.06

18.00 Atanas Valkov Oktet / Live from the forest >>szczegóły   
19.00 Świetliki – livestream z koncertu – Strefa Innych Brzmień >>szczegóły  
20.00 Franciszek Pospieszalski Trio – koncert livestream #gramywdomu >>szczegóły 

niedziela 5.07

19.00 Voo Voo – w ramach cyklu Wygramy muzyką >>szczegóły