Tentent Trupa, czyli polski Off

Dziś już tylko polskie ogłoszenia na Off Festivalu. Za to jakoś tak się to ostatnio plecie, że te polskie nie oznaczają wcale mniej oczekiwanych. Trupa Trupa – choć ten zespół już w Katowicach występował – należy akurat do tych, po których kolejnym programie można sobie obiecywać dużo. Włącznie z dalszą ekspansją na świecie. Płyta Of The Sun ostatecznie ukazuje się we wrześniu. I ostatecznie całości nie wyda, jak się zapowiadało, Sub Pop, ale za to Glitterbeat (Europa), Lovitt (USA) i lokalni wydawcy w innych krajach. Co przynajmniej podpowiada, że od strony promocyjnej na każdym rynku ktoś o nią zadba. W Polsce – Antena Krzyku, która w mailingu serdecznie zaprasza na koncerty Trupa Trupa do Nowego Jorku, Waszyngtonu, Londynu, Paryża, Hagi, Pragi (kolejne w planach), więc wypadałoby ten katowicki dobrze wykorzystać. Nigdy nie wiadomo, kiedy następny.

Kolejni goście Doliny Trzech Stawów? W większości to wykonawcy, o których pisywałem już na łamach Polifonii. Babu Król i Smutne Piosenki (czyli wspólni autorzy Nowej fali polskiego dansingu vol. I i II), przebojowa rodzinna Kapela Maliszów, także rodzinna, ale już jednopokoleniowa formacja Pospieszalskich Santabarbara, Jan-Rapowanie (współautor nagranego z Nocnym albumu Plansze), kapitalny, również świetnie przetwarzający wątki z muzyki ludowej Polmuz, transowa grupa Dynasonic (z muzykami Kristen i Pogodno w składzie) i duet Cudowne Lata, autorki planowanego na wrzesień albumu, który wydadzą Trzy Szóstki, zapowiadającego się – na moje ucho – na kolejny przełom dla tej wytwórni.

Na deser zostawiłem sobie dwie formacje, które ostatnio opublikowały nowe płyty, bo to niezła okazja, żeby czytelników Polifonii – tych, którzy jeszcze nie słyszeli – przekierować w stronę muzyki jeszcze przed rozpoczęciem Off Festivalu.

Ciekawie rozwija się kariera zielonogórskiej grupy Niemoc, którą na albumie Baśnie (6/10) te partie gitary prowadzącej ewidentnie wyprowadzają nieco dalej z okolic łatwych porównań z New Order. Kilka z tych nowych utworów (mam tu na myśli głównie początek albumu) mogłoby trafić na płyty ulubionych zespołów Piotra Kaczkowskiego, w rodzaju The Wipers czy The Bolshoi, choć oczywiście motoryka trzyma je bliżej tanecznej strony mocy. Niemoc to zespół wyróżniający się, szczególnie przy tym swoim zasadniczym ograniczeniu, którym jest instrumentalna formuła. Cóż, jako koneser muszę dodać, że Baśnie Collage były jednak lepsze, choć niewątpliwie dużo słabiej wyprodukowane. W każdym razie klasa koncertowa Niemocy doczekała się już na tyle szerokiej i pozytywnej dokumentacji, że warto wpisać w swój prywatny terminarz Off Festivalu.

Warto też zapoznać się z krótką (niecałe pół godziny) płytą Tententu (Tentent EP, 7/10), również tria, tyle że z Warszawy, no i wokalno-instrumentalnego. Produkcyjnie mogliby się jeszcze czegoś nauczyć od Niemocy, ale pod względem muzycznym niczego im nie brakuje. Wizja mocno osadzonego w psychodelicznej tradycji grania bigbitowego przywodzi dobre skojarzenia – od Ścianki, po Ty Segalla. Skojarzenia z krautrockiem sympatyczne, choć niezbyt oczywiste. Za to ich epka na pewno spodoba się fanom King Gizzard & The Lizard Wizard, czyli kapeli, której winyl jako pierwszą pozycję w swoim katalogu opublikował ten sam wydawca (warszawska Shovel Head Records). Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę najlepszy na płycie Nieznany ląd. Dodam tylko, że Tentent EP ukazała się w wersji cyfrowej już w ubiegłym roku, a wspomniana Shovel Records dokonała właśnie wznowienia materiału na winylu.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również: Tęskno, Vernoca Vasicka, VTSS, Dr. Rubinstein, The Real Gone Tones, Tuzza, Juan Wauters, Jarvis Cocker, EABS, Pablopavo i Ludziki, P. Unity, Hania Rani, Honey Dijon, Soccer Mommy, Foals, Suede, Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, IC3PEAK, Daughters, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter (zagrają Underground Out of Poland), slowthai, Black Midi, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA‘, Jakuzi, Phum Viphurit, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Loyle Carner, Emerald, Octavian, Ammar 808, Tirzah, Wczasy, Entropia, Boogarins oraz Bamba Pana & Makaveli, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk“.

OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów. Informacje o biletach tutaj.