Najbardziej aktualne zjawiska z przeszłości

Off Festival ogłasza nowe nazwy i nazwiska – po raz kolejny. I tym razem są to w dużej mierze zjawiska z potężną historią. Weźmy Le Mystère des Voix Bulgares – to właściwie Kobiecy Chór Telewizji Bułgarskiej, który doczekał się innej etykietki, gdy odkryty został i przedstawiony zachodniemu światu przez francuskiego muzykologa Michela Cellier. A po wydaniu drugiej płyty z serii, pod koniec lat 80., nagle trafił na listy bestsellerów i wokalna muzyka z Bałkanów znalazła się w centrum zainteresowania całego świata. To jeden z tych trudnych do wytłumaczenia fenomenów rynku płytowego. Jak Górecki na szczycie list przebojów albo zapomniana muzyka z Kuby nagle uwielbiana przez miliony po publikacji Buena Vista Social Club. Ale serie fenomenów zwykle mają jednak logiczne wytłumaczenie…

W tym wypadku poza Cellierem (o którym traktuje nakręcony niedługo przed śmiercią muzykologa, pokazywany i w Polsce dokument Balkan Melodie) był jeszcze Robert Hurwitz, który jako szef Nonesucha wydał album Le Mystère des Voix Bulgares w Ameryce, później doprowadził do wydania i wypromował płytową edycję III Symfonii Góreckiego, a kilka lat później nagłaśniał nagrane w kooperacji z World Circuit Buena Vista Social Club. A po drodze miał jeszcze na koncie kilka innych fenomenów. W ubiegłym roku oddał obowiązki młodszym, ale wspominać jego 32-letnie rządy będziemy długo. Owszem, dla świata niezależnych ważniejszą decyzją było wydanie Le Mystère… rok wcześniej przez brytyjską 4AD, ale kto wie, czy bez wsparcia większą tubą marketingową bułgarski zespół przetrwałby do dziś i mógłby dziś przyjechać na polski festiwal?

Nie byłoby też bez światowych sukcesów formacji Skalpel Big Band, czyli Skalpela w zupełnie nowym wydaniu. Kontrabasista Patryk Piłasiewicz, który jest pomysłodawcą tego wcielenia grupy, usłyszał po raz pierwszy grupę Skalpel we Włoszech. To jedna z najciekawszych premier festiwalowych, która przychodzi w ciekawych dla Skalpela – i obu jego członków kontynuujących solowe kariery – czasach. Wschodnia Europa przegląda się w jeszcze jednej ogłoszonej dziś gwieździe imprezy – to pochodząca z rosyjskiej rodziny, ale urodzona w USA Nika Roza Danilova, czyli Zola Jesus, autorka m.in. opisywanej tu w ubiegłym roku płyty Okovi. Dobry moment na ogłoszenie tego faktu – za kilka dni ukazuje się wydawnictwo Okovi: Additions. Nie najgorszy też moment na ogłaszanie występu bułgarskiego chóru – pod koniec maja wspólne wydawnictwo Le Mystère des Voix Bulgares i Lisy Gerrard.

Ponadto ogłoszono dziś występy na Off Festivalu niemieckiego producenta Davida Augusta, formacji Chastity Belt oraz polskiej grupy Sonbird. PO informacje o całej reszcie line-upu imprezy oraz biletach jak zwykle odsyłam na stronę internetową imprezy.