Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego

1.02.2012
środa

Proste jak głos

1 lutego 2012, środa,

Sporo dyskusji wokół głosów dziś od rana, także w redakcji „Polityki”. Były też komentarze na tym blogu. Zawsze gdy ktoś głośny zaśpiewa coś choćby lekko krzywo (chodzi ciągle o ten występ w SNL), takowe się pojawiają. Trudno rozstrzygnąć ostatecznie tak fundamentalne kwestie jak „Czy Lana Del Rey ma dobry głos?”, gdy bohaterka pytań w sposób imponujący trzyma się precyzyjnie narzuconej konwencji. Ale łatwo wskazać kogoś, kto śpiewa lepiej i prostym zestawieniem rozstrzygnąć sprawę. Albo znaleźć dwie lepsze wokalistki naraz. Zestawem pomocy na dziś niech będzie więc First Aid Kit.

Etap „Mam gitarę i kiepskiego fryzjera” już za nimi, ale jako roczniki 90-te ciągle są uroczo dziecięce i przeszły płynnie do stadium „Mam kwiaty we włosach i kolorowe ponczo”. Wrażenia wzrokowe zawsze z reguły idą przed słuchowymi, ale w tym akurat wypadku wyprzedają je bardzo nieznacznie. Głosy Klary i Johanny Soderberg ze Szwecji brzmią dalej na tyle potężnie i pewnie, a jednocześnie są tak plastyczne, gdy chodzi o modulowanie, że mogłyby startować w konkurencji z Neko Case, Alelą Diane czy którą tam jeszcze z młodych folkówek Ameryki. A jako bonus mają jeszcze idealne siostrzane śpiewanie w harmonii („Emmylou”!). Tu rzecz się czuje – trochę tak jak z odbieraniem nagrań Adele głębokość, zapas, powietrze są wyczuwalne natychmiast. Utrzymanie się na odpowiedniej nucie w ogóle nie jest tu brane pod uwagę, ani przez moment, jako jakaś cecha decydująca o sukcesie w śpiewaniu. A na pewno nie jest elementem walki o przetrwanie. Można się spokojnie skoncentrować na innych umiejętnościach sióstr.

Z etapu „Gramy w lesie covery Fleet Foxes” przeszły na etap „Nagrywamy w Stanach z Conorem Oberstem”. To jeszcze ważniejsze odkrycie w związku z siostrami Soderberg. Jeszcze trzy lata temu były youtube’ową sensacją (patrz tutaj), chwilę później pisałem już o ich pierwszej płycie. Drugą nagrały pod okiem Mike’a Mogisa, stałego współpracownika Conora Obersta, członka Bright Eyes i producenta wielu amerykańskich płyt, niekoniecznie z okolic folku czy country. Gościnnie zaśpiewał sam Oberst, który we wspólnej finałowej kompozycji „King of the World” dorzuca do muzyki sióstr trochę niemal meksykańskich klimatów. Wcześniej jest nieco więcej klimatów barokowych i baśniowych niż w utworach Obersta. Owszem, przewidywalne stylistycznie, w pewnym sensie stereotypowe – ale w obrębie konwencji folkowej to znakomite nagrania, a autorki mają jeszcze trochę czasu na zaskoczenia.

Kolejny muzyk Bright Eyes, pianista Nate Walcott, też tu gra, więc mielibyśmy po prostu siostry ze Szwecji gościnnie na płycie z Saddle Creek – gdyby nie to, że to jednak one przyniosły tu klasowe piosenki. Nie wspominając już o głosach.

Aha, przy okazji tej dyskusji o Lanie – panny Soderberg były odkryciem z YouTube’a trochę wcześniej. I prawdopodobnie nie ukrywają w szafie jednej nieudanej kariery. Aż takie proste.

FIRST AID KIT „The Lion’s Roar”
Wichita 2012
7/10
Trzeba posłuchać:
„Emmylou”, „To a Poet”, „King of the World”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. pamiętam jak kiedyś, podstawówkowiczem będąc, zaszedłem z jakiegoś powodu do liceum. Ależ mi się hmmm… duże i dojrzałe te wszystkie dziewczyny wydawały…
  to tak w kontekście Neko Case, której wieku ani trochę wypominać nie chcę, ale aż wstukałem ją w allmusic

  Dzięki przy okazji za wyciągnięcie Shuggie’ego Otisa. Nie pamiętam, w jakich okolicznościach trafiłem parę lat temu na „Inspiration Information”, ale to faktycznie prawdziwa perełka.

 2. lubię dziewuszki z first aid kit, pisałam o tym już dawno; fajnie, że wieść o nich wraca : )

 3. @brtk –> Eh, hmm,faktycznie już nie taka młodziutka, może to tak przez kontrast z Lorettą Lynn i Dolly Parton… 🙂

 4. ależ pięknie to leci, że też ich wcześniej nie słyszałem…
  z shuggiem mam to samo. Nawet przez chwile myślałem, że właśnie na polifonii o tym pisano, ale już nie wiem…

 5. musze przyznac ze bylem przekonany, ze wideo z lasu to wyrezyserowany chwyt marketingowy; widac sie pomylilem.
  teraz czekam az skoncza studia, wpadna w dragi, zle towarzystwo itd. Wtedy mam nadzieje wydadza troche wiecej niz solidna plyte folkowa.

css.php