Leczenie przez zapomnienie [i koncerty online]

Z wakacji zapraszam na kilka ważnych imprez online – w tym trzecie urodziny kolektywu Oramics, na które zamówionych zostało u ponad 40 artystek/artystów 12 kolaży dźwiękowo-tekstowo-wizualnych. Te zapowiedzi koncertowe poniżej. Polecam także rozmowę online z Małgorzatą Płysą z Unsoundu, którą w ramach swojego cyklu Apteczka muzyczna przeprowadził Jakub Knera. Ale najpierw kilka słów o płycie, którą nagrała po przeprowadzce z Brooklynu do Kalifornii Julianna Barwick. Tę artystkę miałem okazję zobaczyć na scenie raz – właśnie w Krakowie na Unsoundzie, została zresztą z tego spotkania pamiątka w postaci krótkiej rozmowy do magazynu WOK nagranego siedem lat temu. Rozmawialiśmy o kościelnych źródłach śpiewu Barwick, ale też o zapominaniu – bo o tym traktowała recenzowana wtedy na Polifonii płyta Nepenthe. I co się okazuje? Po latach dalej można by z nią porozmawiać z grubsza o tym samym. 

Album Healing Is a Miracle jest z grubsza tym samym, tylko bardziej. O ile tam o tym leczeniu poprzez lek pozwalający zapomnieć o pewnych sprawach Barwick opowiadała w sposób bardzo przenośny, to tu mamy wprost odniesienia do tego jak zapomnienie może być lekarstwem dla duszy. Artystka skutecznie odmienia swoje życie w nowym otoczeniu (można o tym przeczytać w wywiadzie, którego udzieliła NYT), ale zabrała ze sobą kilkoro przyjaciół (Mary Lattimore grająca gościnnie na harfie, no i Jónsi Birgisson z Sigur Rós), ale też wraca do punktu wyjścia i opisując tę płytę, musiałbym sięgnąć po te same odniesienia, które przyszły mi do głowy już siedem lat temu – dalej Enya, w dalszym ciągu Cocteau Twins, trochę Arvo Pärt, szczypta Sigur Rós, Grouper, choć na pewno z nieco bardziej wyrazistym syntezatorowym kontekstem. Symbolami tej delikatnej zmiany konwencji są mocniejszy arpeggiowy motyw we Flowers i kończący płytę utwór Nod nagrany z udziałem Nosaj Thing, a wreszcie marka wydawcy – kojarzącego się mocniej z klubową sceną labelu Ninja Tune.

Zaletą Healing… jest to, w jak harmonijny sposób koegzystują tu ze sobą te zwielokrotnione partie wokalne i syntetyczne tło, momentami niemożliwe do precyzyjnego oddzielenia. Ważna jest też niesamowita płynność tego zestawu, który nie należy do najdłuższych (33 minuty), a dodatkowo jeszcze słucha się go bardzo naturalnie za jednym zamachem.   

JULIANNA BARWICK Healing Is a Miracle, Ninja Tune 2020, 7-8/10 

WYDARZENIA ONLINE W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU

czwartek 16.07

20.00 Ksawery Wójciński – online solo concert – Mózg  >>szczegóły 
20.00 Jerzy Mączyński – Jerry&The Pelican System Virtual Tour >>szczegóły 

piątek 17.07

19.00 3. urodziny Oramics (Mala Herba, Avtomat, Poly Chain i in.) – online plus streamy w ogródkach m.in. Pogłosu i Pięknego Psa >>szczegóły 
20.00 Kuba Płużek solo – centrum Kultury Dworek Białoprądnicki >>szczegóły 
21.00 Jacaszek – Music for Films live – Kolonia Artystów >>szczegóły 

sobota 18.07

18.30 3. urodziny Oramics (Mala Herba, Avtomat, Poly Chain i in.) – online plus streamy w ogródkach m.in. Pogłosu i Pięknego Psa >>szczegóły 
19.00 Marcin Wasilewski w ramach cyklu Domówka z Dwójką >>szczegóły: https://www.facebook.com/events/265586651488886/ 

niedziela 19.07

18.00 Bartek WąsikPianokrąg II (piosenki Radiohead) – na żywo Królikarnia, online FINA >>szczegóły 

niedziela 26.07

20.30 PiernikowskiDogrywki na wakacjach – Strefa Kultury Wrocław >>szczegóły  

środa 29.07

20.00 Wacław Zimpel – Nowe idzie od morza do Wrzeszcza >>szczegóły  

czwartek 30.07

19.00 Magdalena Bojanowicz – live & online PROM Kultury >>szczegóły 
20.00 Peter Brötzmann – online solo concert – Mózg >>szczegóły