Oferta taka, że żal z domu wychodzić

Co może być w tych dziwnych czasach najbardziej przydatne? Słucham właśnie prywatnej transmisji live występu Grzegorza Tarwida, wczoraj byłem wirtualnie na koncercie duetu Llovage – i myślę, że pożyteczne będzie zbieranie tu raz w tygodniu oferty online. Czyli kontynuacja tego, co zaczął Jakub Knera na łamach najnowszej POLITYKI (z moim skromnym wsparciem). Czwartek to nie najgorszy dzień. Oto pierwszy tygodniowy przegląd. Uzupełnienia można publikować w postaci komentarzy pod tym wpisem albo na Facebooku. Zaplanujcie sobie najbliższy weekend – i cały tydzień.

Trwa Soundrive Online Festival. Mogliście tego nie zauważyć, ale to w ramach tej pionierskiej wirtualnej imprezy wczoraj grali Olo Walicki i Jacek Prościński.  Papier toaletowy, spirytus i makaron – z dnia na dzień te trzy produkty stały się najbardziej pożądanymi i jednocześnie najbardziej deficytowymi. Wielu z nas brakuje jednak czegoś jeszcze – muzyki na żywopiszą organizatorzy.  I… organizują. Dziś wieczorem w ramach tego cyklu wystąpi Nightrun87, jutro (27.03) raper Koza, a pojutrze (28.03) aż dwa koncerty: Siksa (godz. 20.00) i Woska/Khris (godz. 21.00). Wszystkie na tym kanale na YouTube. W trakcie oglądania można wysyłać dobrowolne napiwki – 90 proc. sum trafi do artystów, 10 proc. wesprze działania portalu. 

Po entuzjastycznie przyjętym pierwszym koncercie (stream powyżej, mieliśmy o tym odcinek podkastu Kultura na weekend – warto posłuchać rozmowy z zespołem) Nagrobki grają kolejny. Tym razem wspólnie z Mikołajem Trzaską. Transmitowany będzie na youtubowym kanale zespołu. Dobrowolne wpłaty biletowe na Bandcampie. Link do wydarzenia tutaj.

28 marca od 18.00 do północy stream imprezy BAS.190c, którą organizuje BAS Kolektyw. Transmisja na kanale Twitch. Link do wydarzenia tutaj. Organizatorzy zapowiadają banging music i sick visuals. Brzmi obiecująco.

Szalone są z pewnością filmy telewizji, którą prowadzi Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 41. edycja taj imprezy nie mogła się odbyć ze względu na pandemię, za to codziennie można zobaczyć kolejny odcinek programu stworzonego przez organizatorów PPA w sieci. Tak wyglądał ten wczorajszy. Zostało jeszcze kilka do końca. Archiwalne też można ciągle znaleźć.

Oczywiście nie mogę nie polecić dzisiejszej audycji z cyklu Nokturn w radiowej Dwójce, którą mam zamiar poprowadzić. Tutaj link do krótkiej zapowiedzi programu. Zawartość – mam nadzieję – atrakcyjna. A czas oczekiwania umilam sobie, słuchając albumu Aporia duetu Sufjan Stevens / Lowell Brams. Polecam. To nie jest w żadnym razie typowy Sufjan, ale w okolicach Conciliaton zaczynają się dziać rzeczy ciekawe.

28 marca w ramach cyklu Transmisje zagrają online Qba Janicki i rdmædz. Początek o 21.00. Link do wydarzenia tutaj. A cały cykl to spotkania z muzyką eksperymentalną. Qbę Janickiego znacie dobrze z łamów Polifonii, a rdmædz (Adam Radź) znany jest ze sceny klubu Mózg i anteny (nadającego cały czas – pozdrawiam i zapraszam do nich) Radia Kapitał. Co ciekawe, Transmisje finansowane są ze środków budżetowych miasta Poznania, a odbywają się w ramach rezydencji LASu w klubie Pawilon.

27 marca – czyli już jutro – ponownie zagra solo online pianista Tomasz Wiracki. Piszę: ponownie, bo to jeden z prekursorów onlajnowych występów w zamkniętej Polsce. Link do wydarzenia na Facebooku tutaj. Symboliczne bilety kupić można na profilu bandcampowym artysty.  

W każdą niedzielę można sobie odpalić w porze brunchu koncerty cyklu Masecki z domu. To nowa dobra informacja, bo mimo wspomnianego  ogólnokrajowego zamknięcia Marcin Masecki prowadzi dalej swoją działalność edukacyjno-muzyczną związaną na co dzień z Teatrem Studio. W tym cyklu będzie prezentować kompozytorów ze złotego okresu europejskiej muzyki klasycznej. Link do wydarzenia tutaj. Początek 29 marca, a później w każdą niedzielę o 12.00. W pierwszym odcinku Wariacje Goldbergowskie Bacha, w drugim fantazje fletowe Telemanna i Muzyka na wodzie Händla. 

A jeśli komuś brak kontaktu z muzyką poważną, może sobie zajrzeć – za darmo, choć oczywiście wirtualnie – do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Pokażą Carmen (w reż. Andrzeja Chyry) – najpierw w sobotę 28 marca, a później jeszcze we wtorek 31.03 i czwartek 2.04. Link do wydarzenia i informacje tutaj

Można nawet odwiedzić Wirtualną Giełdę Płytową – trwa do 31 marca dla tych wszystkich, którym brakuje grzebania w winylach. Tutaj szukanie odbywa się w wersji online. Więc jest bezpiecznie. Całość organizuje Winyl Market. Informacje tutaj, link do wydarzenia tutaj.  

Z innych dziedzin: warszawskie Centrum Komiksu dostarczy Wam komiksy bezpośredniosprawdźcie pod tym linkiem.
A cyfrowa platforma Steam proponuje bardzo poważne obniżki na pakiet gier polskich studiów. Nazywa się to Polish Spring Festival Bundle. W przyszłym tygodniu kolejna ciekawa propozycja tego typu, o której jeszcze nie wolno mi pisać.

Pamiętajcie też o swoich ulubionych fizycznych miejscach (klubach, kawiarniach, barach itd.), które w tym trudnym czasie można wesprzeć, tak aby kiedyś znów korzystać z ich usług. I tak warszawska Progresja sprzedaje vouchery na przyszłe koncerty. Fani stołecznego Pogłosu prowadzą (z niezłym skutkiem) zbiórkę na rzecz swojego ulubionego klubu.
A szczeciński klub Storrady opublikował kompilację utworów wykonawców, którzy grali na miejscu na żywo. Rzecz jest na tyle ciekawa, że postanowiłem zamknąć nią niniejszy wpis, żeby nie było, że na końcu nie było płyty. Trzymajcie się zdrowo, jutro kolejna notka na Polifonii. 

RÓŻNI WYKONAWCY Storrady 2, TegoSlucham.pl 2020