Off ogłasza raperów

Jeśli to ciągle poniedziałek i już drugi hiphopowy wpis na Polifonii tego samego dnia, można się zacząć niepokoić. Ale nic nie poradzę na to, że na płytach z rapem pojawiają się językoznawcy, a ich tematy wpisują się w tematykę tygodników opinii (jak w przypadku opisywanego tu dzisiaj Maty), albo że na festiwale z muzyką alternatywną przyjeżdżają autorzy mojej trzeciej ulubionej płyty rapowej ubiegłego roku (za Little Simz i Tylerem, the Creatorem). A przy tym autorzy najzgrabniejszego utworu rapowego, jaki ja, typowo casualowy – jak to się mówi w świecie gier wideo – odbiorca tej estetyki, usłyszał w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Chodziło o ten utwór:

Oczywiście wiadomo, że stare i już było – ale takie poprowadzenie beatu w jazzowej formule ostatnio przydarzyło się bodaj na albumie Avantdale Bowling Club, jednej z wyróżniających się płyt poprzedniego sezonu. A piszę o tym dlatego, że jak co roku będę tu zapowiadać ogłoszenia Off Festivalu, a amerykańskie trio Injury Reserve (oryginalnie z Arizony) przyjedzie w tym roku do Katowic. Jest więc spora szansa na to, że Three Man Weave posłuchamy sobie wspólnie.

Niewielkim zaskoczeniem będzie pewnie ogłoszenie przyjazdu na Off Festival offowego rapera Piernikowskiego, niedawnego nominowanego na gali Paszportów POLITYKI. 28-letnia ukraińska raperka Alyona Alyona – autorka płyt Пушка i В хаті МА to z kolei odkrycie z gatunku tych bardzo dalekich, chociaż całkiem bliskich. Poza tym wśród dzisiejszych ogłoszeń mamy Folamour, czyli francuskiego producenta Bruno Boumendila, a także Shurę, z całej tej listy najbliższą radiowego popu, oraz pochodzącego z Malawi, ale wspomaganego przez gwiazdy światowej sceny Lazarusa. Najważniejsze jest pewnie nazwisko tegorocznego kuratora Sceny Eksperymentalnej – Maca DeMarco. Wygląda na to, że namiot ten będzie w tym roku bardziej niż dotychczas krainą łagodności. Kanadyjczyk wystąpi oczywiście samemu – 9 sierpnia na Scenie Perlage – i zaprojektuje specjalną edycję biletu.

Off Festival Katowice 2020 odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia. Zagrają również wcześniej ogłoszeni artyści: Iggy Pop, Bikini Kill i Tropical Fuck Storm. Szczegółowe informacje tutaj. Jak zwykle przygotowałem stosowną playlistę, na którą będę podrzucał kolejnych ogłaszanych wykonawców: