Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego

13.11.2019
środa

Posłuchaj tego

13 listopada 2019, środa,

Premier tyle, że łatwiej wprowadzić nowy cykl niż opublikować nowy wpis. Bo trudno zdecydować się na jeden konkretny tytuł. Przeskakiwanie między jedną a drugą nowością to nic przyjemnego, a zanim opublikuję tych kilka słów na blogu, już pewnie i tak wszyscy zdążą posłuchać. Ale te trzy niedługie elektroniczne płyty z bardzo odprężającą, kojącą muzyką mogły jak dotąd zebrać stosunkowo niewielu słuchaczy. Warto po nie sięgnąć.

JON BROOKS Emotional Freedom Techniques, Café Kaput 2019, 7/10
Pomysł, jak zrobić coś z niczego. Minimalistyczne pasaże syntezatorowe Jona Brooksa (King Of Woolworths, The Advisory Circle) wyciskają z klawiatury ostatnie emocje, choć momentami towarzyszy nam jedna monofoniczna linia arpeggia, a zmienia się tylko dynamika czy intensywność brzmienia. Kiedy indziej nurkujemy razem ze specem od elektronicznego retro w kolejnych warstwach polifonii – trzeba przyznać, że autor ma wciąż wyczucie dla gestów rodem z pionierskiej ery syntezatora i jest w jego grze (posłuchajmy finału Plexity, pogłosów w Cyclicii, arpeggiów w Merellyn) jakaś prymitywna i pozytywna zarazem radość odkrywania, jest wizja przyszłości. Kupiłem po siedmiu minutach otwierającego album Alluvial i zupełnie nie żałuję, choć to rzecz, która wolno się rozwija, ale operuje prostymi barwami i momentami jest zaprzeczeniem ulotnych miniatur z wytwórni Ghost Box, dla której Brooks nagrywa na co dzień.

GEORGIA Side Tracks, Métron 2019, 7/10
Justin Tripp i Brian Close współpracują na odległość – i to sporą, 4,5 tys. km – ale nie bardzo to słychać. W dodatku jeden z nich mieszka w Los Angeles, drugi w Nowym Jorku – muzycznie to inne światy – ale w dwóch długich, kolażowych elektronicznych suitach zebranych na dwóch stronach kasety Side Tracks też nie bardzo daje się to odczuć. Close pracuje w Chinatown, lecz wydaje się, że tak naprawdę obaj żyją w globalnej wiosce, wyciętej z amerykańskiego kontekstu – i mam wrażenie, jak gdyby porozumiewali się raczej drugą stroną globu, poprzez morza i oceany. Duet Georgia zarzuca dźwiękową sieć teoretycznie niemrawo, miriady drobnych elektronicznych tonów, pisków i muśnięć przypominają ławice morskie – albo syntezatorowy New Age z Japonii. Jednak nie wiadomo kiedy składają się w całość, która zaczyna intrygować, wciągać słuchacza w labiryntowe melodie, pełne ślepych odnóg i meandrów. Mamy do czynienia z ewoluującym, pulsującym, zmieniającym się dźwiękowym środowiskiem drobnych sampli, nagrań terenowych i syntezy dźwięku. Łamigłówkami o wyjątkowo odprężającym działaniu. I ślicznie wydana kaseta potwierdzająca inne wspólne pole zainteresowań – Close prowadził zresztą swego czasu studio graficzne, poznali się w 2011 r. i od tej pory realizują wspólnie różnego typu projekty kreatywne, zarówno w reklamowym mainstreamie, jak i dźwiękowym undergroundzie.

KURKIEWICZ Aloha Park, Enjoy Life 2019, 7/10
Muzyka relaksacyjna w pełnej hipnozie i znieczuleniu zarazem. Sześć różnorodnych instrumentalnych utworów z pogranicza ambientu, które nagrał Hubert Kurkiewicz, to przede wszystkim dobre proporcje nawiązań do ulotnego vaporwave’u i konkretnych, bardziej mięsistych, dobrze zbudowanych brzmień generowanych. Guidance nawiązuje barwami do psychodelicznej muzyki gitarowej i elektronicznego, kosmicznego rocka. Son zręcznie operuje w finale szumem, który buduje coś na kształt syntetycznego morskiego przypływu. A Outside 101, w formie ambientowe, ale zarazem najbardziej czytelne w zestawie, to wręcz coś jak próbka brzmień z serialu Stranger Things. W całości, wydanej w formacie cyfrowym i na kasecie – mocna propozycja. Jest już dostępny kolejny zestaw Kurkiewicza Z całej EPy, hipnagogiczno-piosenkowy materiał dla Opus Elefantum, mnie jednak bardziej przekonało właśnie Aloha Park.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php