Mojżesz i Hańba!

Nie, to nie będzie o polityce historycznej. I bez żartów. Czwarte ogłoszenie tegorocznego Off Festivalu ma poważny charakter i aż siedem podpunktów. Że wystąpi grupa Hańba!, można się było domyślać – to triumfalny powrót formacji, która w Katowicach grała, gdy jeszcze mało kto kojarzył jej nazwę (w przyszłotygodniowej „Polityce” obszerny wywiad z tym nagrodzonym Paszportem zespołem). Także Furia to koncertowa powtórka dla grupy, która po koncercie na Off Festivalu wyszła jeszcze dalej poza metalową publiczność i występuje w Weselu w reż. Jana Klaty na deskach Starego Teatru w Krakowie. Wraca także specjalista od melodyjnej elektroniki Jon Hopkins – choć też na nowym (po współpracy z Coldplay) etapie kariery. Na to, że pojawi się wreszcie The Brian Jonestown Massacre kierowane przez wspominanego tu niedawno Antona Newcombe’a, też można było od dawna liczyć. Za to pozostała trójka to mniejsze lub większe niespodzianki.

No dobrze – można było zakładać, że do Katowic przyjedzie syntezatorowy duet Coals (Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski), bo są ze Śląska, też mają już na koncie występ na Offie, no i za debiut długogrający Tamagotchi zebrali w zeszłym roku bardzo dobre recenzje. Większym zaskoczeniem będą więc wykonawcy z kręgu soulu i gospel. Po pierwsze, The Como Mamas – oldskulowe trio tworzone przez bluesowo-gospelowe wokalistki z amerykańskiego Południa i wydawane przez Daptone Records, znanej z sukcesów zmarłych niedawno Sharon Jones i Charlesa Bradleya (szkoda, że ta pierwsza nie zdążyła przyjechać na Off Festival). Dla mnie jednak najważniejszym punktem dzisiejszych ogłoszeń jest Moses Sumney – jeden z nieoczekiwanych dla mnie samego bohaterów zestawienia płyt roku 2017 na Polifonii. Kalifornijski wokalista soulowy młodego pokolenia wspomaga się tamtejszymi instrumentalistami, a doświadczenia może czerpać z występów u boku m.in. Eryki Badu czy Solange.

Autor płyty Aromanticism to postać, którą warto poznać dziś. Jutro może być gdzie indziej, jeśli chodzi o popularność, docelową publiczność znajdzie być może na bardziej mainstreamowych festiwalach. W jego wypadku Katowice są przystankiem zapewne po raz pierwszy i ostatni, tym bardziej warto z tego skorzystać.

Off Festival w tym roku odbywa się od 3 do 5 sierpnia, w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Reszta informacji o ogłoszonych dotąd wykonawcach oraz ceny karnetów – tutaj.