Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego Polifonia - Płyty Bartka Chacińskiego

21.06.2015
niedziela

Muzyka na Święto Muzyki

21 czerwca 2015, niedziela,

Co prawda dziś niedziela, ale miałoby nie być wpisu na Święto Muzyki? W zachodniej Europie to od paru dekad bardzo przyjemny moment, kiedy muzyka wychodzi na miasto i gdy prezentują się często mniej znani wykonawcy, jednak w Polsce ten dzień jakoś nie ma szczęścia. Bo jednocześnie obchodzone są w Warszawie (a za nią w Krakowie – ale tu uwaga poniżej w komentarzach!) Wianki, które są raczej prezentacją znanych i popularnych. Uznajmy jednak, że nie ma lepszego momentu, żeby zarekomendować komuś muzykę, która może trafić, przynajmniej teoretycznie, do każdego. Blisko czegoś takiego jest Timbre, a właściwie Timbre Cierpke. Harfistka. Dlaczego właśnie ją wybrałem?

Pisałem tu niedawno o hiphopowcach i rockmanach, którzy na pewnym etapie swojego życia chcą zrealizować jakiś projekt z orkiestrą. I często dostają na to jakiś grant, bo (jakkolwiek niesprawiedliwe to bywa) przechodzą z krainy kultury słabo wspieranej do świata publicznego wsparcia. A przynajmniej cieszą się jakimiś ułatwieniami dzięki wejściu w sferę instytucjonalnej kultury. Otóż gdzieś po drodze ci wszyscy muzycy mijają się z Timbre Cierpke, która podąża tą samą ścieżką w drugą stronę. Jako instrumentalistka z porządnym wykształceniem, z muzycznej rodziny (ojciec jest wiolonczelistą i dyrygentem, matka prowadzi chór). Podobno umiała czytać nuty zanim poznała alfabet. Ale podąża teraz w stronę folku i pisze piosenki. Akompaniowała Jackowi White’owi na niedawnej płycie Lazaretto, grała też u Brooke’a Waggonnera, na płytach zespołów MewithoutYou i The Rocketboys. Pisała też utwory z kręgu poważki. Ale i piosenki. Od kilku lat pracowała też nad autorską piosenkową płytą, próbując połączyć folkowe opowieści z orkiestrą i chórem.

Przedsięwzięć na ponad 100 osób raczej się w tym gatunku nie robi. Timbre wykorzystała jednak trochę znajomości, by nagrać orkiestrę i dokonać rejestracji chóru śpiewającego w katedrze (!) nie za 50 tys. dol., ale jedynie za marne 20 tys. Ponieważ to Ameryka i wsparcia instytucji jest mniej, połowę tej sumy zebrała dwa lata temu poprzez crowdfunding w serwisie Indiegogo, w podzięce rozdając m.in. kolczyki i ręcznie dziargane serwetki. W kwietniu tego roku ukazał się wreszcie efekt: dwupłytowy album Sun & Moon – zupełnie niezależnie, właściwie prywatnie. W wersji CD dystrybuuje go CD Baby, a w wersji cyfrowej znajdziecie na Bandcampie. Rosnące zainteresowanie płytą sprawiło, że zaczął się ostatnio pojawiać w innych miejscach.

Trudno ukryć, że harfa to trochę kłopotliwy instrument. Zazwyczaj archaizuje brzmienie, wygląda lekko kiczowato, w połączeniu ze strojem harfistki – rzadko wychodzącym poza romantyczny kanon – wydaje się to trudne do zaakceptowania w świecie pop. Choć Joanna Newsom przetarła szlak w tej dziedzinie i rzecz jasna to ona będzie podstawowym punktem odniesienia. Pomysły Timbre idą w nieco innym kierunku, także jej wokalistyka (momentami śpiewa tu operowym sopranem) ma na szczęście trochę odmienny charakter. Na skali pomiędzy muzyką klasyczną a folkiem Timbre Cierpke będzie też bliżej klasyki niż Newsom. Ale i złożoność jej muzyki – nawet w całości, bo mamy tu wracające motywy, które wiążą dwa cykle piosenek na płycie (zarazem bardzo odrębne – Moon to część bardziej mistyczna, bardziej też jeszcze klasyczna w aranżach) – i pomysły na melodie robią wrażenie. Te ostatnie zbliżają Timbre momentami do Sufjana Stevensa. Bardzo sprawnie, i dość ostrożnie, Timbre wprowadza partie perkusji. Ale jeszcze większy podziw budzi to, w jaki sposób wykorzystuje orkiestrę i chór, każąc tej stuosobowej ekipie zagrzmieć wtedy, gdy rzeczywiście zrobi to odpowiednie wrażenie. Ogólnie jak na coś, co z założenia powinno być raczej pretensjonalne i pompatyczne, rzecz płynie lekko i naturalnie.

Dlaczego więc Święto Muzyki? Bo niemało z tych 110 minut muzyki to oda do samej muzyki. W tym jej patronki, świętej Cecylii, która ma na drugiej płycie nawet oddzielny, poświęcony sobie utwór. I to jest to miejsce na albumie, na które zwróciłbym szczególną uwagę – jeden z jego najważniejszych momentów. Podniosłe, pełne uduchowienia, bardziej pewnie ryzykowne w dzisiejszych warunkach niż album z gitarowym noise’em. Drugim najważniejszym instrumentem bywa tu obój – co (jeśli pamiętacie różne próby wykorzystania w popie tego instrumentu) niesie groźbę przesłodzenia nie mniejszą niż sama harfa. W ogóle o ile pierwsza część będzie jeszcze stosunkowo łatwa do sklasyfikowania dla kogoś, komu tradycje muzyki folkowej czy muzyka Newsom nie są obce, to płyta numer dwa może być wyprawą na horyzont muzyki pop, być może całkiem odświeżającą po tygodniu słuchania różnego rodzaju nagrań z muzyką rozrywkową.

Cierpke pozostaje dla mnie też pewną zagadką. Najwyraźniej ma sporo dystansu do swojej muzyki (świadczy o tym choćby ta parodystyczna rozmowa na temat klipu). Zebrała już trochę recenzji, pozostaje jednak bardzo słabo znana, jeśli brać pod uwagę wyniki w serwisach społecznościowych, choćby wklejonego powyżej klipu. Ale we mnie włącza się tu trochę mechanizm rodem z legend arturiańskich, w których zaczytywałem się w dzieciństwie. Właśnie ktoś – a może tylko ktoś – kto liczy tylko na siłę własnej muzyki, zasługuje na wsparcie takiego dnia.

TIMBRE Sun & Moon, wydawnictwo własne 2015, 8/10

Święto Muzyki obchodzą dziś na pewno w Toruniu i w Szczecinie. Sprawdźcie swoje okolice. Ja wybieram się na poważkowego Maseckiego, którego cykl niedzielnych koncertów w samo południe będzie się odbywać na pl. Defilad w Warszawie przez całe lato.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. 🙂
  Swieto Muzyki to w Szwecji okres letni, z reguly juz po midsommar czyli od nastepnego tygodnia. Najwazniejsza impreza od wielu lat jest Allsång w sztokholmskim Skansenie, ktora gromadzi publicznosc od wieku przedszkolnego az po staruszkow. To juz tradycja na kazde lato (od 1990 ). Artysci na scenie znani i mniej znani a takze debiutanci. Publicznosc spiewa wspolnie z wystepujacymi, ktorzy prezentuja utwor muzyczny znany szerokiej publicznosci (widowni dostepne sa teksty). Impreza jest transmitowana przez SVT i skupia miliony widzow. Chyba lepszego PR nie trzeba.
  Lato to rowniez wiele ulicznych wystepow, ktore sa finansowane przez komunalne instytucje kulturalne. Wiele miast organizuje swoje wlasne duze festyny z udzialem nie tylko artystow szwedzkich. Z reguly jest to tygodniowa impreza z dobra muzyka na lato i wsymienitymi kulinariami.

  A wyglada to tak, Mando Diao, wystep latem 2013, ciekawostka: grupa ta 17 wrzesnia 2013 otworzyla sesje jesienno-zimowa parlamantu szwedzkiego… a w Polsce mozliwe to?)
  https://www.youtube.com/watch?v=nXl-jv9rnVA

  Zycze slonecznego lata 2015 wszystkiem fanom przewspanialej „Polifonii”

 2. suplement:

  Tekst angielski powyzszego utworu
  https://www.youtube.com/watch?v=_YPqM-MTKCI

 3. @ozzy –> Dzięki. Dobrego lata w Szwecji!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Bo jednocześnie obchodzone są w Warszawie (a za nią w Krakowie) Wianki, które są raczej prezentacją znanych i popularnych.”

  Bartku – masz na myśli Mazzolla, Jachnę / Buhla / Ziołka, Kristen, T’ien Lai, Zamilską, Jacka Sienkiewicza, Wild Books, Asi Minę, Mazura / Pandiego / Totha / Dymnego, Pustki i Króla? To 1/5 lineupu tegorocznych Wianków w Krakowie, które zresztą od zeszłego roku odbywają się w formule Święta Muzyki. Wtedy headlinerem był Wodecki z Mitch&Mitch Orchestra and Choir, a w programie jeszcze m.in. Bokka, Samech, 11, We Will Fail, Wilhelm Bras itd. Impreza angażuje w organizację 14 klubów, 8 instytucji, 5 NGOsów i 1 kino, czego rezultatem jest 56 koncertów/warsztatów. Mam nadzieję, że z roku na rok Wianki – Święto Muzyki swoją formułą będą promieniować na inne miasta – bo duże imprezy miejskie w plenerze można zrobić z ambitnym programem. Sprawdziliśmy.

 6. @Krzysztof Pietraszewski –> No cóż, muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Bardziej Święto Muzyki niż Wianki. Przepraszam za uogólnienie i pozdrowienia!

 7. @Bartek – nie ma sprawy, zapraszam za rok! Wianki od dwóch lat to zupełnie nowa impreza. Polecam uwadze, bo zdaje się, że przez swoją formułę i sposób organizacji może być jedyną taką w Polsce.

 8. wydaje mi sie ze dosc istotna jesli chodzi o muzyke pop w XXI w byla dla tego instrumentu plyta Vespetrine ( przepraszam jesli cos przekrecilem ) to jest chodzi mi o plyte Bjork i udzial jako instrumentalistki i wspolaranzerki calosci Zeeny Parkins.

css.php