Pierwsza płyta roku już kupiona

Oczywiście trochę odpoczywałem w okresie świąteczno-noworocznym od muzyki, przynajmniej tej nowej, ale ręce mi się trzęsły do tego stopnia, że w Sylwestra rzuciłem się, by kupować nowy materiał Dead Neanderthals (Gestation, muzyczna opowieść o ciąży, słabo pasująca do atmosfery szampańskiej zabawy) razem z t-shirtem. Koszulka z plikiem bezstratnym to dobry pomysł – szczególnie w przypadku grupy, która nie gra metalu, ale jest tuż tuż, całkiem blisko. Każdy przecież wie, że metal nie zrobił kariery na samej muzyce, tylko na starannie zaprojektowanych koszulkach z okropnościami. Niestety, pierwszą noworoczną transakcję z diabelskim t-shirtem diabli wzięli. Zespół poinformował, że limitowana edycja strasznych koszulek zniszczyła się w transporcie i w związku z tym proponują full refund. Muzykę dostałem więc za darmo. I wyszło na to, że pierwsze pieniądze na muzykę wydałem dopiero dziś – i od razu na swoją ulubioną wytwórnię.
A – będzie dziś też piątkowa lista premier, ale nie spodziewajcie się po niej dużo.

Ta ulubiona wytwórnia to chicagowska International Anthem, która wydała dziś bez zapowiedzi kasetę Angel Bat Dawid – klarnecistki miejscowej sceny awangardowej, która występuje w wielu formacjach, w tym w nobilitującym duecie z Roscoe Mitchellem, ostatnio pracowała przy kosmicznej, jazzowej operze opartej na biblijnej Księdze Salomona, a tutaj wciela się po prostu w rolę jednoosobowego bandu. Komponuje, gra i śpiewa. Przy czym piosenki nagrywa metodą Bena LaMara Gaya – pełen spontan, rejestracje partii na smartfonie, składanie notatek z podróży czy rezydencji w miejscowym Radcliffe Hunter Mansion. A inspiracje czerpie już bardziej jak Matana Roberts – z pieśni gospel, spiritual jazzu, szeroko rozumianej tradycji afroamerykańskiej.

Jest w tym oczywiście dużo chaosu – więcej niż w nagraniach wspomnianych artystów. I choć słychać kapitalną technikę klarnetową – z popisami choćby w króciutkim London – to ogólna atmosfera kojarzyć się może z buntowniczą tendencją czasów wymuskania, perfekcji i taniego dostępu do dobrej klasy nagrań. Czyli tendencji odwrotnej do wymuskania. Pianino jest rozstrojone, przestrzeń taka, jaka była na miejscu – gdzieś w salce prób, a do tego ktoś nagle przerywa nagranie, albo włącza się niechcący. Dogadałaby się Angel pod tym względem i z Makayą McCravenem, i z Marcinem Maseckim. Ten ostatni – to taka przypadkowa myśl, która przyszła mi do głowy przy okazji słuchania tej płyty – znakomicie by się z kolei odnalazł na dzisiejszej scenie Chicago. I w katalogu International Anthem.

Ta spontaniczność, która w krótszych formach jest zaletą, w długawym Capetown trochę już może przeszkadzać i uchodzić za gadulstwo, muzyczne pamiętnikarstwo bez większego znaczenia. Takie zdjęcie chwili z życia muzyka, film w telefonie. Chociaż na poziomie rzemiosła nawet tu znajdziemy coś ciekawego – współpraca z perkusistą Asherem Simiso Gamedze. Kaseta jest więc dobrym formatem dla tego typu wydawnictwa, pora – okres podsumowań tego, co było – też wydaje się sensowna. Tym bardziej, że ręce się trzęsą, towaru mało, jest więc szansa, że ktoś odbierze ten debiut solowy z odpowiednią uwagą. Ale czuje się w tej ładnej prowizorce, że to dopiero początek roku.

ANGEL BAT DAWID The Oracle, International Anthem 2019, 6-7/10

PREMIERY PŁYTOWE TYGODNIA

29.12 Boris with Michio Kurihara 不透明度, Pedal
29.12 Pohjola / Garbowski / Gradziuk Gemstones, Fundacja Słuchaj!
30.12 Benoît Pioulard 11.03.17, Dauw
31.12 Dead Neanderthals Gestation, Dead Neanderthals EP
31.12 Jacek Sienkiewicz S2AMBU2018, Recognition EP
31.12 Ken Vandermark & Nate Wooley Deeply Discounted​​/​​Sequences of Snow
31.12 Kirill Mazhai Hearts Must Change, Facture
31.12 Mind’s Eye Theater with Sun Ra & His Arkestra The Stranger: A Radio Play, Mind’s Eye Theater EP – airplay
1.12 Chrome Sparks Be On Fire, Counter EP
1.12 Meeting By Chance Silver Untrue
1.12 Nagrobki Pańskie Wersety, thisisnotarecord reed. LP ltd 17
1.12 The Scary Jokes Burn Pygmalion!!! a Better Guide to Romance, 863884 Records DK
2.12 Tomasz Gwinciński Kotto for flute, electric guitar and harp, self release
3.12 Furtek Gorzej, Trzy Szóstki DL, CD później
3.12 Machinefabriek & Michel Banabila Entropia, Eilean
Angel Bat Dawid The Oracle, International Anthem
Fortyone A Video Game Adventure, Istotne Nagrania
Marc Mac All Power to the People, Omniverse
Roger Limb & The BBC Radiophonic Workshop The Box of Delights, Silva Screen
Sun Ra & His Arkestra Crystal Spears (Remastered), Modern Harmonic arch. DL

Premiery 4.01, chyba że oznaczyłem inaczej.