Kościół świętej Cateriny

Caterina Barbieri kojarzy mi się z Unsoundem. Wprawdzie ominąłem jej koncert sali ICE podczas edycji z roku 2018, to warszawska odnoga tej samej imprezy, czyli Ephemera, przywiozła mi włoską artystkę do stolicy. Występu promującego nowy album Spirit Exit słuchałem, znając tylko dwa fragmenty nowego albumu, nie do końca się więc orientowałem, że album jest tak spójną, koncepcyjną opowieścią. Wyciemniona scena z zarysem obsługującej elektroniczne urządzenia Barbieri podświetlana była głównie od tyłu – najczęściej oślepiającym, pojedynczym światłem. Czy to miało symbolizować to poszukiwanie doświadczenia mistycznego przez świętą Teresę z Ávili? Rozwój duchowy w chorobie i przebudzenie ze śmierci? Po przesłuchaniu całości na spokojnie wiem już, że to był materiał przygotowany idealnie na wieczór w mojej ulubionej niegdyś, ale z konieczności opuszczonej przez festiwal lokalizacji, czyli krakowskim Kościele św. Katarzyny.    

Spirit Exit to płyta syntezatorowa, ale synteza brzmień jest tu drogą do celu, a nie celem samym w sobie. Barbieri wykorzystuje modularny system dość konsekwentnie jako elektroniczny odpowiednik „starych” instrumentów, od klawesynu po smyczki – już pierwsze takty At Your Gamut przynoszą wrażenie, że to nie są sekwencje syntezatorowe, z których za chwilę wybuchnie pełnokrwisty rave, tylko że mamy do czynienia z jakąś próbą ogrania muzyki dawnej nowoczesnymi środkami. W tym sensie Barbieri mogłaby się dogadać z Bastardą prędzej niż z kolegami od modularów, ceniącymi doskonałą wolność, jaką daje ich system. Dla Barbieri ważne jest raz uformowane brzmienie wykorzystywane w kolejnych, przetwarzanych przez delaye sekwencjach. A skojarzenia kościelne wracają, kiedy zagęszczone echa tych sekwencji syntezatorowych (choćby w kulminacji Knot of Spirit) zaczynają brzmieć niczym nachodzące na siebie dalekie odgłosy rezonujących w różnym tempie dzwonów.   

Spirit Exit, nawet w najbardziej porywających momentach (do takich zaliczam Canticle of Cryo), skupione jest na świadomym tworzeniu sobie pewnych ograniczeń. A budowę ma bardzo klasyczną: instrumentalna jest uwertura (At Your Gamut) i (niemal w całości) finałowe The Landscape Listens – poza przetworzeniami głosów w samej końcówce. Poza tym wracają głosy w różnych wariantach – traktowane bardzo instrumentalnie, tylko jako tworzywo, punkt wyjścia, od pieśni po zmutowane, robotyczne zawodzenia. I jest to – wbrew chłodowi występu w Teatrze Studio, gdzie Barbieri wydawała się oddalona, elegancka, ale niedostępna – rzecz, która może sprawić, że kontakt z tą ekstatyczną (odniesienia do św. Teresy muszą naprowadzać na ten klucz) muzyką stanie się łatwiej dostępny i bardziej powszechny. Wszystkich subtelności tego materiału – szczególnie tych wokalowych – koncert nie oddał.      

CATERINA BARBIERI Spirit Exit, Light-Years 2022 

PREMIERY PŁYOWE TYGODNIA

4.07 Sage Martens Riding Fences, Edições CN
6.07 Cool Sorcery With Love, Maggie, Syf Records
6.07 Fopa Radio Lato, Superkasety
6.07 Mike Dippel Nine-Track Minded, Joyful Noise
7.07 Ariel Kalma Music to Dream 2
7.07 Jędrzej Siwek La Mer – live at Katowice JazzArt Festival 2022
7.07 Jung/Frye Phantom Acid, Superpang
7.07 Kali Malone Living Torch, Portraits GRM
7.07 Mush Northern Safari, Memphis Industries
7.07 Pjusk & Chihei Hatakeyama Svaberg
7.07 青葉市子 [Ichiko Aoba] Amiko OST
8.07 Acoustic Lounge Alone Together, Mingus
8.07 Antti Tolvi Spectral Organ / Feedback Gong, Room40
8.07 Bordo Posłuchasz to zobaczysz, Rozdawnictwo Jasłoń
8.07 Caterina Barbieri Spirit Exit, Light-Years
8.07 Delay/Arset Singles, Room40
8.07 El Hardwick 8 Remixes, 33-33
8.07 Ian Daniel Kehoe Yes Very So, TAR / MM / UOH
8.07 Katy J Pearson Sound of the Morning, Heavenly
8.07 Laura Veirs Found Light, Bella Union
8.07 Madeleine Cocolas Northern Storm, Room40
8.07 Neil Young with Crazy Horse Toast, Reprise arch
8.07 NoSo Stay Proud of Me, Partisan
8.07 Ola Szmidt EP3, Accidental
8.07 Party Dozen The Real Work, Temporary Residence
8.07 SaltmanKnowles Native Speaker, Odradek
8.07 Steve Cardenas / Ben Allison / Ted Nash Healing Power: The Music of Carla Bley, Sunnyside
8.07 Stimela Rewind, Mr Bongo EP
8.07 Stimulator Jones Round Spiritual Ring, Stones Throw
8.07 The Game Drillmatic: Mind vs. Heart
8.07 VA Spirit of France, Spiritmuse
8.07 Viagra Boys Cave World
8.07 Vladislav Delay & Eivind Aarset Singles, Room40
8.07 Wet Pink Room, Secretly Canadian