Przetrwaj święta (z kulturą)

To już trzeci odcinek informatora zbierającego imprezy muzyczne czasów pandemii. Nie jest najlepiej, ale stopniowo zaczynamy się urządzać. Można nawet szukać pozytywów, na przykład: czy kiedykolwiek odbywało się tyle SOLOWYCH koncertów? Bo prawie każdy gra osobno. Albo: jeśli jest za głośno, zawsze można ściszyć. Oto krótki przegląd koncertów online w ciągu najbliższego tygodnia.

Najpierw odgrzewana, ale wysokiej jakości przystawka – nie na żywo, tylko z odtworzenia. Ninateka dorzuciła aż trzy świetne koncerty nagrane w ramach cyklu FINA na ucho: Kamil Piotrowicz Sextet, Details In The Air (Trzaska, Vandermark, Górczyński) i Polmuz. Wszystkie można znaleźć pod wklejonym wyżej linkiem. Wystarczy, żeby się zająć na łącznie trzy godziny, nie licząc czasu potrzebnego na zbieranie szczęki z podłogi po niektórych fragmentach.

Można też pooglądać za darmo dokumenty – także o muzyce, zaczyna się to od biografii Gonzalesa – w ramach nowego onlajnowego cyklu Millennium Docs Agains Gravity. Sam dorzuciłem parę słów o tym filmie. Jeszcze dzisiaj wieczorem, o 23.00, polecam się też w Nokturnie na antenie radiowej Dwójki – i to będzie swoisty debiut domowy. 

Wieczór w Wielki Piątek można spędzić (wirtualnie) we wrocławskim Firleju, który organizuje online’owy koncert Wacława Zimpla – 10 kwietnia o 20.00, na stronie klubu na YouTube. Sam artysta też wirtualnie – ze swojego studia. Polecam szczególnie mocno wszystkim, którzy nie widzieli jeszcze w akcji słynnej „sztucznej ręki” artysty, bo będzie w akcji pianino. Można już śledzić odpowiednie wydarzenie na Facebooku. W kolejnych odsłonach tego cotygodniowego cyklu: Ola Bilińska i Hubert Zemler.

Wacław Zimpel będzie miał bezpośrednią konkurencję w postaci występu Adama Bałdycha w ramach cyklu #gramywdomu (tego samego dnia o 19.00 – tutaj szczegóły) oraz internetowego koncertu Bombino (o tej samej porze). O 20.00 w piątek odbędzie się też koncert online Gdańsk Necropolitan Orchestra. Nieco później, o 21.00, wystąpi na żywo w ramach promocji audio-przewodnika do zwirtualizowanej wystawy Wiek półcienia Paweł Kulczyński, czyli Wilhelm Bras. Szczegóły na wydarzeniu facebookowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W sobotę w ramach cyklu #gramywdomu wystąpi z kolei wiolonczelista Jakub Gucik. Szczegóły tutaj. A nocą z soboty na niedzielę (naszego czasu) można będzie się włączyć w At Home with Farm Aid, czyli przyspieszoną edycję słynnego amerykańskiego koncertu charytatywnego Farm Aid, do której Willie Nelson zaprosił Neila Younga, Johna Mellencampa i Dave’a Matthewsa.

W świąteczną niedzielę w południe jak zwykle gromadzimy się przy transmisji z cyklu Masecki z domu Teatru Studio. Tym razem przy muzyce Mozarta. Najwięcej interesujących mnie bieżących informacji koncertowych (w tym kilka z powyższych) znalazłem na profilu FB Nowe Idzie Od Morza pod tym linkiem są stale aktualizowane. Polecam! Jest tam imponujące zestawienie koncertów światowych.

Nie brakuje też setów didżejskich granych z domu. Sam regularnie słucham spontanicznych występów Adriana Magrysa z Lanquidity Records (szukajcie ewentualnych informacji na FB), Hydrozagadka na piątek i sobotę zapowiada cykl o wymownym tytule Stayin’ Alive. Tutaj wszelkie szczegóły. Branża klubowa jest jedną z najmocniej dotkniętych pandemią. W pomoc klubom i twórcom muzyki tanecznej angażuje się coraz więcej instytucji, użyteczny zestaw linków na swojej stronie opublikował Resident Advisor.

Nowy tydzień można rozpocząć poniedziałkowym koncertem Pieśni z domu o 19.30 (szczegóły wydarzenia tutaj). Wystąpią Kajetan Łukomski (Avtomat) z wokalistkami: Weroniką Regosz i Sonią Łukomską. We wtorek 14.04 o 20.00 z kuchni grają Funkasanki. „Nieco ekscentryczny duet ze wschodniej Polski”, jak o sobie piszą. Tutaj wszelkie szczegóły.

A na koniec przyszłego tygodnia spotkamy się w dużej części (zapewne) przy wydarzeniu, które rozsadzi wszelkie łącza. One World: Together at Home (tutaj strona na FB) organizowane przez Światową Organizację Zdrowia pod opieką kuratorską Lady Gagi zapowiada się na pierwsze podejście do Live Aid epoki izolacji domowej. Domowymi gośćmi tej imprezy będą m.in. Alanis Morissette, Andrea Bocelli, Billie Eilish, Chris Martin, Elton John, Lizzo, Paul McCartney i Stevie Wonder. Jako prowadzący pojawią się m.in. Jimmy Fallon i obsada Ulicy Sezamkowej. Transmisje – od północy z 18 na 19 kwietnia naszego czasu – praktycznie wszędzie: od dużych amerykańskich sieci, Prime Video, Apple TV, po Facebooka i YouTube’a. Czy sieć to wytrzyma? No i czy my to wytrzymamy? Życzę Wam jednego i drugiego.

A do życzeń (kto to jeszcze pamięta?) dołączam piosenkę. Ba, nawet cały album portugalskiego producenta Farwarmth, czyli Afonso Ferreiry. Zawiera muzykę powstałą poprzez przetwarzanie partii akustycznych instrumentów (m.in. wiolonczeli i akordeonu), przy czym efekt jest momentami bliski brzmieniu nagrań Fennesza. Firmuje to wytwórnia Planet Mu, choć nie bardzo typowe jak na jej katalog. Może to nie słodkie, podnoszące na duchu piosenki, ale warto posłuchać.

FARWARMTH Momentary Glow, Planet Mu 2020, 7/10