Uwaga na Cockera!

Jeden obrazek z festiwalowego życia, który utkwił mi głęboko w pamięci, to Jarvis Cocker. Ale nie ten ze sceny na koncercie Pulp, dawno temu w odległym kraju, bo wprawdzie koncert był rewelacyjny, to jednak stałem daleko. Obrazek związany jest z przepychaniem się do stoisk z płytami na tym samym festiwalu (Benicassim), kiedy to jakąś strategicznie ważną skrzynkę, pewnie z krautrockiem, blokował mi długo chudy, ale bardzo wysoki facet w luźnych spodniach, sfatygowanych sandałach i wielkich okularach. Dopiero kiedy sobie poszedł, objuczony zakupami, moja żona przytomnie zauważyła, że właśnie straciłem okazję, żeby pogadać z Jarvisem Cockerem. Instytucja selfie robionego komórką jeszcze wtedy nie istniała ze względu na braki sprzętowe (mój Ericsson T10 w każdym razie nie miał), ale za to w Katowicach na Off Festivalu każdy będzie miał szansę. O ile Cocker wyjdzie na płytowe zakupy, z czego pewnie się nie wyrasta.

Cocker – i to jest wiadomość z dziś – przyjedzie na Off Festival z nowym projektem JARV IS. Pablopavo i Ludzki przyjadą z kolei z Naprawdę Dużym Zespołem. A formacja Electro Acoustic Beat Sessions (EABS) odwiedzi festiwal z materiałem z nowej płyty Slavic Spirits (wychodzi w czerwcu) i w składzie powiększonym o Tenderloniousa, z którym coraz częściej ostatnio współpracują. Ten brytyjski saksofonista i flecista sam inspiruje się działaniami EABS do tego stopnia, że na płycie swojej formacji Ruby Rushton wydanej w ostatni piątek umieścił autorską przeróbkę tematu Pingwin Komedy, wcześniej wykonywanego przez wrocławian. Z dużych składów – ogłoszono też właśnie koncert na Offie znakomitej na żywo formacji P. Unity. A listę dzisiejszych powiadomień uzupełniają opisywana przeze mnie w piątek pianistka Hania Rani, didżejka Honey Dijon, a także – last but not least – Soccer Mommy, czyli Sophie Allison, oklaskiwana w zeszłym roku za płytę Clean. Teraz będzie można im wszystkim poklaskać na żywo.

Podobnie jak przed rokiem, układam z programu Off Festivalu prywatną playlistę w serwisie Spotify i chętnie się nią z tej okazji podzielę:

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również: Foals, Suede, Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, IC3PEAK, Daughters, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter (zagrają Underground Out of Poland), slowthai, Black Midi, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA‘, Jakuzi, Phum Viphurit, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Loyle Carner, Emerald, Octavian, Ammar 808, Tirzah, Wczasy, Entropia, Boogarins oraz Bamba Pana & Makaveli, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk“.

OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów. Informacje o biletach tutaj.

Jarvis Cocker – fot. Bradley Wood/mat.prasowe