Spokojnie, to tylko Kult

O tej porze dnia jak wiadomo piszę tylko o tym, co zdecydowały się ujawnić wielkie krajowe imprezy muzyczne. A Off Festival ogłosił właśnie kolejnych artystów. Listę młodszych i zdolniejszych z kraju (Min t, tęskno i Good Night Chicken) uzupełnia Unsane – formacja nowojorska, choć dzięki zeszłorocznej, wydanej przez polską Antenę Krzyku kompilację Shattered, Flattered & Covered – A Tribute to Unsane też trochę bardziej nasza. No i – last but not least – grupa Kult, która zagra w całości swój album Spokojnie. Co? Kult na Off Festivalu?? Wiem, moja reakcja była podobna, ale szybko sobie rzecz wytłumaczyłem.

Oczywiście nie reagowałem ze zdziwieniem na alternatywność Kultu, który dziś jest krajowym dinozaurem. Ale w czasach Spokojnie – a płytę pamiętam nieźle, bo jak ktoś miał wtedy 14 lat i mieszkał w Polsce, to musiał budować tożsamość muzyczną w odniesieniu do tego zestawu piosenek – alternatywność się poprzez ten album definiowało. Więc o ten aspekt sprawy jestem spokojny. Z zaskoczeniem przyjąłem raczej zderzenie festiwalu średniej wielkości z koncertową marką, która mogłaby w Polsce sama ściągnąć widownię rozmiarów średniej wielkości festiwalu. Ciekawie będzie obserwować to zderzenie – część wspólna jest spora, ale spodziewam się dużego dopływu fanów Kultu do Katowic. Z drugiej strony – granie w całości klasycznej płyty to tryb, który Off Festival podtrzymuje od lat, i pod tym względem Kult w festiwalowy line-up wpisuje się już łatwiej, choćby nawet popularnością i masowym zasięgiem od reszty tutejszych gwiazd odstawał.

Przy okazji – skoro już mowa o koncertowo mocnych składach – chciałbym też zdecydowanie polecić odbywającą się na przełomie maja i czerwca imprezę Good Vibe Festival w Koszalinie. Tu wystąpią w tym roku (30.05-2.06) m.in. chwalony przeze mnie ostatnio P.Unity, a także Jarecki i Rosalie. Scenę zagraniczną reprezentować będzie – także opisywana na Polifonii – saksofonistka Nubya Garcia kojarzona ze środowiskiem skupionym wokół Brownswood Records i Gillesa Petersona, brytyjska jazzowa debiutantka roku (nagroda na londyńskiej gali Jazz FM). Na fortepianie towarzyszyć jej będzie opisywany na Polifonii w ten weekend Joe Armon-Jones.

Z pamięci dodam, że katowicki festiwal w tym roku od 3 do 5 sierpnia. A na koniec tradycyjna formułka, dorzucana już metodą copy/paste, ale przydatna mniej zorientowanym. Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: M.I.A., Charlotte Gainsbourg, Ariel Pink, Grizzly Bear, Zola Jesus, Jon Hopkins Live, Aurora, Turbonegro, Clap Your Hands Say Yeah z płytą Some Loud Thunder, Marlon Williams, John Maus, …And You Will Know Us by the Trail of Dead grają Source Tags & Codes, Big Freedia, David August, Egyptian Lover, Le Mystere Des Voix Bulgares (The Mystery of the Bulgarian Voices), Oxbow, Bishop Nehru, King Ayisoba, Housewives, Chastity Belt, Or:la, Jacques Greene, Harry Merry, Gary War, coL,The Brian Jonestown Massacre, The Mystery Lights, DJ Paypal & DJ Taye, Wednesday Campanella, Sensations’ Fix, Hańba!, Furia, The Como Mamas, Coals, Moses Sumney, Yasuaki Shimizu, Yellow Days, Legendarny Afrojax, Adam Strug, ARRM, Wojciech Bąkowski, Nanook Of The North, Bass Astral x Igo, Sorja Morja, Skalpel Big Bandoraz Sonbird.

Nie zapomnijcie, że – tak jak większość festiwali w Polsce, tak tylko przypomnę – obie imprezy są biletowane.