Piątek. Neu! Nouveauté! Nowość!

Zacznijmy od tego, że nowy album grupy Neu! już tu jest, choćby i grupa nie istniała. Nagrała go formacja CAVERN OF ANTI-MATTER dla niepoznaki pod tytułem Hormone Lemonade, choć każdy, kto posłuchał utworu Malfunction, wie, że to po prostu Neu! ’18. Poza tym część dzisiejszych premier zdążyłem już nieco szerzej opisać wcześniej. Dotyczy to JACKA WHITE’A i jego Boarding House Reach (tutaj recenzja) oraz winylowej reedycji ważnej polskiej płyty THE BAND OF ENDLESS NOISE WITH ANNA NACHER & MAREK STYCZYŃSKI (to z kolei było już w weekend). Reszta muzycznego towaru trafiającego dziś na cyfrowe i fizyczne półki – poniżej.

Z polskiej muzyki elektronicznej mamy lżejszy SONAR z albumem Torino oraz nieco cięższego kalibru propozycję WE WILL FAIL z kolejnej epki Very Urgent. I nie dość, że mroczna w brzmieniu, to jeszcze przyspiesza tytułem zapowiedź z nazwy projektu. Już nie tylko Upadniemy, ale nawet Bardzo pilne. Poza tytułowym utworem rzecz stoi na remiksach: Pedera Mannerfelta, Kangding Ray i M.E.S.H. Tyle że te dwa ostatnie to przeróbki nagrania Night z poprzedniej epki. Znów z lżejszych rzeczy jest epka grupy SZTOKHOLM Bliżej – obiecująca trzecia mała płyta i przy tym widoczny promocyjny efekt przeglądu Spring Break, na którym ta formacja występowała.

Polscy niezależni mają jeszcze więcej do zaproponowania przed jutrzejszymi (!) wiosennymi targami w warszawskim Pogłosie. Dunno firmuje longplay portugalskiego duetu (z Viseu) TROPA MACACA Cacador do Futuro – długie, powoli hipnotyzujące nagrania syntezatorowe, które – gdy pojawiają się linie basu – lekko schodzą w stronę monotonii nowofalowej i dubowej (tutaj do sprawdzenia). W sumie ten LP chyba nawet jest na rynku nawet dłużej, ale i koniec marca dobry, żeby się zainteresować. Od wczoraj jest na Bandcampie rozedrgana i „niepohamowana” – jak słusznie piszą – footworkowa epka MACIEJA MACIĄGOWSKIEGO firmowana przez niezmordowane Trzy Szóstki. Ładna okładka. Multikulti opublikowało z kolei bardzo ładnie brzmiący album skrzypaczki i wokalistki KAROLINY BEIMCIK Zorya, tradycje łemkowskie i kurpiowskie łączącej z jazzową instrumentacją i elegancją (tutaj odsłuch).

Dużo ciekawego dzieje się też dziś w muzyce świata. Nowy album Toubalbero proponuje Malijczyk SIDI TOURE, jedna z największych gwiazd na miejscu, na Zachodzie wydawany przez Thrill Jockey. Jest też nowa, bardzo ciekawa płyta kolektywu BCUC (Bantu Continua Uhuru Consciousness) z Soweto zatytułowana Emakhosini (klik) i nowa pozycja w katalogu Awesome Tapes From Africa – DJ KATAPILA z epką Aroo (klik, klik). Z bardziej europejskich ludowych klimatów – stare pieśni w zaskakującym jak zawsze wykonaniu ALASDAIRA ROBERTSA, tym razem z AMBLE SKUSE i DAVIDEM McGUINNESSEM na albumie What News (klik? proszę).

GRAHAM COXON proponuje tym razem utwory z serialu, bardzo zresztą zgrabnego netflixowego The End of the F***ing World – w streamingu rzecz, zdecydowanie warta uwagi (jak mikrorecenzje Janka Błaszczaka w „Przekroju” – można tam i o tej płycie poczytać), jest dostępna już od stycznia. Z mocniejszych – DARK BUDDHA RISING i album II – to już okolice doom metalu, ale dostępne dla niezaawansowanych. Sprawdzałem nausznie. TRZEBA też zwrócić uwagę na jeszcze dwie pozycje: album New Material formacji PREOCCUPATIONS (niegdyś Viet Cong, gdyby ktoś zapomniał), no i duet URSULI K. LE GUIN i TODDA BARTONA, przedziwną, oryginalną folkowo-syntezatorową, mocno podszytą nagraniami terenowymi płytę Music and Poetry of the Kesh, której reedycja ukazała się po wielu latach, ale w postaci fizycznego LP niestety sprzedała się już na pniu. Pod koniec maja będzie repress.

Ten piątek to także trzy wydawnictwa na dłużej. I na prezent być może. How the West Was Won grupy LED ZEPPELIN, zremasterowana wersja trzypłytowej koncertówki. No i przede wszystkim Cinema – dzieła zebrane zmarłego niedawno HOLGERA CZUKAYA na sześciu płytach. Skromniejszy jest zestaw koncertowych szlagierów GRATEFUL DEAD The Best of the Grateful Dead Live. Jest jeszcze nowe winylowe wydanie How To Raise An Ox nagranego przez ZU z MATSEM GUSTAFSSONEM (Trost). No i niespodzianka spoza serwisów streamingowych, czyli 27 Passports legendarnej formacji THE EX. Znam takich, którzy ucieszyliby się z takiego prezentu.

Jest też kolejny rozdział gorącego w polskim hip hopie marca, czyli (po pierwsze) KĘKĘ z albumem To tu. Raper, który ze swoim nieco zdartym, schrypniętym głosem i emocjonalnym flow brzmi trochę jak Peja i wydaje się, że powinien trafić do publiki o podobnej wrażliwości, co już dało sukces, a przyniesie kolejny. Jest kogo ścigać, jeśli chodzi o wyniki. Aktor Andrzej Grabowski na nostalgicznym featuringu. Zupełnie inne zalety ma Coś przerywa, album nagrany przez duet DWA SŁAWY. Zazwyczaj – jako, wiecie to przecież, niedzielny odbiorca polskiego hh – słucham ich dla neologizmów i nowych form językowych (hashtagi), bo to jedni z tych, u których językoznawca może coś znaleźć. Słabiej wsłuchuję się w autotune’y i wypolerowane mocno beaty, trochę chyba bardziej nerwowe niż poprzednio. Niby bez szans w olisowym starciu z KęKę, ale mają tajną broń – na featuringu w ostatnim nagraniu (Drugi koniec świata) pojawia się… KęKę. A zatem problem czołówki kolejnego OLiS-u mamy rozwiązany. Francuzi powiedzieliby: KęKę partout.

Ukazały się w tym tygodniu:

Karolina Beimcik Zorya, Multikulti
Dontrustheruin Big Blood & Thunder Crutch, Dontrustheruin
T. Deater Linkage, JMY
Mushapata Saba​-​Saba Fighting, Akuphone
Sztokholm Bliżej EP
Maciej Maciągowski OGOG, Trzy Szóstki EP
Alasdair Roberts, Amble Skuse & David McGuinness What News, Drag City
Baloji 137 Avenue Kaniama, Bella Union
Bantu Continua Uhuru Consciousness (BCUC) Emakhosini, Buda Musique
Bruce Gilbert Ex Nilhio, Mego
Caroline Davis Heart Tonic, Sunnyside
Cavern of Anti-Matter Hormone Lemonade, Duophonic
Courtney Marie Andrews May Your Kindness Remain, Fat Possum
Dark Buddha Rising II, Neurot
DJ Katapila Aroo EP, Awesome Tapes from Africa DL, 12″
Don McLean Botanical Gardens, BMG
Dwa Sławy Coś przerywa, Step
Ernie Hawks & The Soul Investigators Scorpio Man, Timmion
Esme Bridie Today It Rains, Klee
Graham Coxon The End Of The F***Ing World OST, Graham Coxon
Grateful Dead The Best of the Grateful Dead Live, Rhino 2CD, arch.
Guided By Voices Space Gun, GBV Inc
Holger Czukay Cinema, Groenland 5CD box, 5LP+DVD
Jack White Boarding House Reach, Third Man
Joelle Leandre / Elisabeth Harnik Tender Music, Trost
Josienne Clarke & Ben Walker Seedlings All, Rough Trade CD, LP
Juliana Hatfield Hey Babe American, Laudromat reed. 1992
Kękę To tu, Takie Rzeczy
Led Zeppelin How The West Was Won, Warner box arch.
Machweo Primitive Music, Lefse
Mark Pritchard The Four Worlds, Warp
Mélissa Laveaux Radyo Siwèl, No Format!
Norma Se voisit olla sä, Eclipse
Preoccupations New Material, Secretly Canadian
Retep Folo Galactic Sounds, Clay Pipe Music
Rick Parfitt Over And Out, Ear Music
Sidi Toure Toubalbero, Thrill Jockey
Sonar Torino, U Know Me
Teenage Wrist Chrome Neon Jesus, Epitaph CD, LP
The Band of Endless Noise with Anna Nacher & Marek Styczyński The Band of Endless Noise with Anna Nacher & Marek Styczyński, Gusstaff Records LP col. ltd. reed. 2001
The Ex 27 Passports, The Ex
Tropa Macaca Caçador do Futuro, Dunno LP, DL
Ursula K. Le Guin & Todd Barton Music And Poetry Of The Kesh, Freedom to Spend reed. 1985
VA The Ballad of Shirley Collins, Earth Recordings
VA The Thousand Incarnations of the Rose: American Primitive Guitar & Banjo 1963-1974, Raft Recordings arch.
We Will Fail Very Urgent, Refined 12″, DL
You Are Wolf Keld, Firecrest
Your Food Poke It With a Stick, Drag City
Zu & Mats Gustafsson How to raise an ox – vinyl edition 2018, Trost reed.