Stephen Hawking w dziesięciu krótkich utworach

Astrofizyk bohaterem kultury popularnej? Tak, to było możliwe – choć trudno uwierzyć, by kiedykolwiek powtórzył się przypadek Stephena Hawkinga. W szczególności w odniesieniu do muzyki, dla której zmarły dziś w wieku 76 lat brytyjski naukowiec był często przywoływanym bohaterem. Inni już przypomnieli pewnie życiorys Hawkinga, oto więc 10 muzycznych doświadczeń z autorem Krótkiej historii czasu w roli głównej:

10. VINCE STAPLES & LARRY FISHERMAN feat. SCHOOLBOY Q Back Sellin’ Crack Zaskakujące jest olbrzymie zainteresowanie Hawkingiem raperów – ale tylko do momentu, gdy zdamy sobie sprawę, że staje się w ich tekstach przenośnią, za pomocą której powiedzieć można dużo i szybko. Na przykład – jak tu, w tekście Vince’a Staplesa z 2013 roku – zagrozić, co się komuś zrobi. Że się z niego zrobi Hawkinga, mówiąc wprost (dla porządku przypomnijmy jednak, że fizyk cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne). Może to okrutne w dzisiejszym kontekście, ale istotne: No body shots, I’m hitting jaws / Tryna run you Stephen Hawking / You see I mean this shit I’m talking, you don’t want no problem

9. LIL B Stephen Hawking Zaskakujące trochę, że i pod tym klipem znalazły się komentarze w stylu „rip”, ale Lil B to popularna postać amerykańskiego rapu, a choć zaczyna się od odwołania do Boga, to później słynny fizyk – jako Stephen Hawk – znalazł się w refrenie tego utworu z płyty Thugged Out Pissed Off z 2015 roku.

8. FUSO/QUEBONAFIDE Stephen Hawking Flow jest hip hop amerykański, to niech będzie i polski: Stephen Hawking flow / Show jak Atlanta Hawks. Odnosi się to oczywiście do sposobu mówienia Hawkinga przez (paradoksalnie) bardzo charakterystyczny syntezator mowy. I trochę to może ironiczne, ale na pewno nie bardziej niż inna zwrotka z Hawkingiem w polskim rapie, u Eripe (Punchline – redefinicja): Tu masz dopracowane do granic linijki zawsze / Nawet Stephen Hawking robi stojącą owację.

7. PHARRELL WILLIAMS Maybe (Remix) Przeróbka utworu N.E.R.D. (rok 2005), w której Williams dodał kontekst erotyczny i odwołał się tu do Hawkinga: Put my big bang in your black hole, I’m Stephen Hawkings / If the mind is full of water, can you believe I’m walkin’

6. YES Real Love Utwór z późnej i niezbyt istotnej płyty Talk potwierdzający, że dla przenośni w tekstach progresywno-rockowych fizyka z teorią względności to atrakcyjny temat: Far away in the depths of Hawking’s mind / To the animal, the primalistic grind.

5. WEEZER Da Vinci To już też bardziej piosenka miłosna niż erotyk. Hawking pojawia się w tekście w typowym dla siebie kontekście – jako figura mędrca: Nawet Da Vinci nie potrafiłby cię namalować, nawet Hawking nie umiałby cię wytłumaczyć. Even Da Vinci couldn’t paint you, and Steven Hawking can’t explain you.

4. MANIC STREET PREACHER Me and Stephen Hawking Zostajemy w rockowej estetyce, tym razem brytyjskiej, w piosence z płyty Journal for Plague Lovers, która najwyraźniej opisuje jakiś rodzaj snu ze Stephenem Hawkingiem w roli głównej. Bohater ogląda z Hawkingiem pojedynek wrestlingowy, a później: Overjoyed, me and Stephen Hawking, we laugh / We missed the sex revolution / When we failed the physical. Tutaj trochę się gubię – co oni dokładnie oblali? Fizykę? Rewolucję fizyczną?*

3. PINK FLOYD Keep Talking Floydzi muszą ze swoim utworem z albumu The Division Bell (1994) być wysoko w takim zestawieniu, choćby ze względu na rolę, jaką przydzielili gościnnie występującemu w nim Hawkingowi, którego słowa (For millions of years mankind lived just like the animals. Then something happened which unleashed the power of our imagination: we learned to talk. It doesn’t have to be like this. All we need to do is make sure we keep talking) wyjęte zostały z reklamy British Telecom. Piosenka mówi o potrzebie kontaktu między ludźmi, prowadzenia rozmowy w stechnicyzowanym, beznamiętnym świecie. A do słów Hawkinga zespół wrócił na pożegnalnym The Endless River w utworze Talkin’ Hawkin’.

2. „WEIRD AL” YANKOVIC White & Nerdy Naprawdę ciekawie wokół Hawkinga robi się tam, gdzie pojawia się żart i ironia. Tutaj – w sporym przeboju parodysty Yankovicia (2006 rok) – tytułowy „Biały kujon” ma Stephena Hawkinga w biblioteczce: All of my action figures are cherry / Stephen Hawking’s in my library / My MySpace page is all totally pimped out. Cóż, MySpace przeszedł do historii szybciej niż Hawking.1. STEPHEN HAWKING Monty Python’s Galaxy Song
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do poczucia humoru zmarłego profesora, miało ono rozmiary stosowne do przedmiotu jego badań. Przypomniała o tym niedawno jego wersja songu z filmu Sens życia według Monty Pythona, nakręconego w 1983 roku. Just remember that you’re standing on a planet that’s evolving / And revolving at nine hundred miles an hour – to piosenka przypominająca, że nasze zmartwienia wobec problemów całego kosmosu to naprawdę nic takiego. I pomagająca osiągnąć wewnętrzny spokój. Rest in peace, Stephen Hawking.

*Pomocny głos pojawił się na FB: Physical is a medical examination to determine a person’s bodily fitness. Czyli oblaliśmy, najogólniej mówiąc, przygotowanie fizyczne.